۲

دسته‌بندی نشده

کلاف سردرگم تعیین استاندار جدید کردستان

آبان ۵, ۱۳۹۲ در ۱:۲۹ بعد از ظهر توسط

به گزارش سقز نیوز و به نقل از خبرگزاری تسنیم ، انتخاب هفدهمین استاندار کردستان از نخستین روزهای سرکار آمدن دولت یازدهم بر سر زبان‌ها بود اما داستان این انتخاب به گونه‌ای پیش می‌رود که هیچ‌کس نمی‌تواند به درستی پایان آن را پیش‌بینی کند.


مردم استان کردستان در انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ در لبیک به ندای رهبر فرزانه انقلاب حضوری فراتر از حد انتظار را در پای صندوق‌های رأی به ثبت رسانده و بنابر آمار موجود میزان رأی آنها به حجت‌الاسلام روحانی از میانگین کشوری آراء وی به مراتب بالاتر بود.


این حضور گسترده در انتخابات ریاست جمهوری و پیروز شدن فردی که مردم کردستان بیشترین آرای خود را به نام او ثبت کرده بودند سبب شد انتظاراتی در جامعه برای روشن شدن تکلیف مدیریت استان در کوتاه‌ترین زمان ممکن شکل گیرد.


در این میان و با توجه به اینکه دولت اعلام کرده بود که از نظرات نمایندگان مجلس، امامان جمعه و مردم در تعیین استانداران استفاده خواهد کرد، مجمع نمایندگان استان کردستان ۲۰ مرداد ماه در نامه‌ای حسین فیروزی را به عنوان تنها گزینه نمایندگان استان به دولت معرفی کرد و ظاهراً نمایندگان تاکنون نیز بر انتخاب گزینه پیشنهادی خود تأکید داشته و از معرفی رسمی فرد یا افراد دیگری برای تصدی پست استانداری کردستان خودداری کرده‌اند.


حسین فیروزی که ریاست ستاد انتخاباتی روحانی در کردستان را برعهده داشته تاکنون از هرگونه اظهار نظر رسمی درباره انتصابش به عنوان استاندار کردستان خودداری کرده است.


ماموستا عبدالرحمن خدایی یکی از دو نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری نیز یکی از شخصیت‌های تأثیرگذار کردستان است که نامه‌ای در حمایت از انتخاب فیروزی به عنوان استاندار کردستان برای رئیس جمهور ارسال کرد.


سپری شدن نزدیک به دو ماه و نیم زمان از نامه نمایندگان به دولت برای معرفی حسین فیروزی و لحاظ حمایت‌هایی دیگری که از وی به عمل آمده این نکته را به ذهن متبادر می‌کند که اگر قرار بود وی برای این پست انتخاب شود، این امر تاکنون صورت گرفته بود.


به نظر نمی‌رسد فیروزی برای استانداری کردستان معرفی شود


سید احسن علوی نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی نیزدرخصوص وضعیت نهایی گزینه پیشنهادی نمایندگان کردستان اظهار کرد: من از امضا کنندگان نامه معرفی حسین فیروزی به دولت برای تصدی استانداری کردستان هستم و وی را انسانی صادق، سلیم‌النفس و باریشه می‌شناسم ولی با توجه به این امر که انتصاب ایشان به سمت استانداری کردستان طول کشید و وی با وجود همه حمایت‌ها به عمل آمده تاکنون معرفی نشده به نظر نمی‌رسد فیروزی برای این پست معرفی شود البته این یک حدس است و هنوز هیچ چیز قطعی نیست.


سخنان سید احسن علوی در خصوص استاندار شدن فیروزی زمانی مطرح می‌شود که نام وی به عنوان استاندار احتمالی آینده کردستان بر سر زبان‌ها افتاده است و علوی در این باره می‌گوید که اگر انتخاب وی محقق نشود استاندار بعدی کردستان بازهم غیر بومی خواهد بود.


علوی در پاسخ به این سؤال که اگر شخص وی یا تنها گزینه معرفی شده توسط نمایندگان استان به دولت به هر دلیل به عنوان استاندار کردستان منصوب نشود تکلیف کرسی استانداری کردستان چگونه مشخص خواهد شد گفت: احساس و تجربه شخصی من این است که اگر بنده به عنوان استاندار انتخاب نشوم هیچ گزینه دیگری در داخل استان برای این سمت انتخاب نشده و این پست به شخصی خارج از استان واگذار می‌شود.


نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیارن در عین حال تصریح کرد: عطشی برای پذیرش مسئولیت ندارم ولی اگر به حضورم نیاز باشد و با اقتدار در این جایگاه منصوب شوم از تمام توان خود برای خدمت به مردم شریف کردستان بهره خواهم گرفت.


وی گفت: برخی مسئولان استان و افرادی نزدیک به دولت، ولی خارج از مجموعه، با من برای پذیرش استانداری کردستان رایزنی کرده‌اند.


علوی افزود: صرف استاندار شدن ملاک نیست و اگر قرار باشد این پست را بپذیرم باید با اقتدار در این جایگاه قرار گیرم یعنی هم مردم استان باید رضایت داشته باشند و هم مسئولان محلی باید همراه بوده و حاضر به همکاری باشند.


وی خاطر نشان کرد: توافق نمایندگان همکار در مجمع و اجماع آنها بر این امر، یکی دیگر از ملاک‌های من برای پذیرش این پست است و در درجه سوم هم باید قول مساعد برای دریافت اعتبارات جبرانی از طرف دولت داده شود تا بتوانم کاستی‌ها در کردستان را جبران کنم.


نظام تدبیر در کردستان تاکنون موفق نبوده است


این نماینده کردستان در مجلس تأکید کرد: کردستان در مقطع حاضر مانند بیماری است که نیاز به مداوا دارد و انجام این کار نیاز به امکانات و حمایت دارد.


وی گفت: استان کردستان از جهات بسیاری آسیب دیده است و در یک معنی نظام تدبیر در کردستان تاکنون موفق نبوده است و همین امر موجب شده با وجود تمامی امکانات، استعدادها و قابلیت‌های بالقوه و حمایت‌های نظام، نتوانسته‌ایم آنچنان که شایسته است برای توسعه استان کار انجام دهیم.


علوی تصریح کرد: تاکنون هر کس که مدیریت ارشد استان را عهده‌دار شده بر اساس سلایق خود کارهایی انجام داده و از استان رفته است، البته این سخنان در راستای نقد عملکرد هیچ شخص خاصی نیست.


دولت روحانی برادری خود به مردم کردستان را ثابت نکرده است


رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان اما مواضع شفاف‌تری در خصوص انتخاب استاندار جدید کردستان دارد.


سید محمد بیاتیان تلویحاً نارضایتی خود از عدم انتخاب استاندار جدید کردستان را اعلام کرد و گفت: متأسفانه دولت حجت‌الاسلام روحانی در عرصه عمل هنوز برادری خود را به مردم کردستان ثابت نکرده است.


وی افزود: درخواست ما از رئیس جمهور و همه کسانی که به عنوان وزیر و دولت‌مرد در رأس امور هستند این است که در راستای اجرای مفاد بیانیه ۱۰ ماده‌ای اقوام حرکت کنند.


نماینده اصول‌گرای مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: خواست ما انتخاب استاندار بومی برای کردستان است تا با انجام این کار هرچه بیشتر از نیروهای توانمند و بومی در رده‌های پائین تر هم استفاده شود.


وی گفت: تأکید نمایندگان، سیاسیون و دلسوزان استان کردستان این است که برای مدیریت استان از افراد توانمند بومی استفاده شود و اگر قرار باشد افرادی تحت عنوان کُرد یا اهل تسنن از خارج استان به ما تحمیل شود برایمان قابل قبول نیست.


رئیس مجمع نمایندگان کردستان در اظهار نظری در خصوص انتخاب یکی از نمایندگان سابق استان به عنوان معاون وزیر نفت نیز گفت: « انتصاب یک کُرد اهل سنت به عنوان معاون وزیر کار شاقی نبوده و کمترین کار است».اظهار نظرهای نمایندگان استان کردستان لااقل در ظاهر نشان می‌دهد که در ساختمان فاطمی  هنوز تصمیمی برای پست کلیدی استانداری کردستان اتخاذ نشده و مردم این استان باید همچنان منتظر جلسات روزهای یکشنبه و چهارشنبه هیئت دولت باشند تا دولت‌مردان پایان داستان پرابهام استاندار جدید کردستان را برای آنها روایت کنند .


هرگونه بهره برداری از این خبر فقط با ذکر منبع مجاز است


saqqez-news.blogfa.comسقز نیوز

+

۲ دیدگاه

  1. ناشناس

    on آبان ۵, ۱۳۹۲ - پاسخ

    ما هم منتظر معرفی آقای فیروزی به عنوان استاندار کردستان هستیم .

  2. ناشناس

    on آبان ۵, ۱۳۹۲ - پاسخ

    ما هم منتظر معرفی آقای فیروزی به عنوان استاندار کردستان هستیم .

پاسخ دهید