۰

اجتماعی

سواد رسانه‌ای پادزهر ورود اطلاعات غلط بر کار خبرنگار و رسانه است

مرداد ۱۸, ۱۳۹۶ در ۸:۳۵ قبل از ظهر توسط

معاون اخبار و اطلاعات صدا و سیمای مرکز کردستان:

سواد رسانه‌ای پادزهر ورود اطلاعات غلط بر کار خبرنگار و رسانه است

معاون اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز کردستان ورود اطلاعات غلط و خبرنگار بی‌هویت و غیر متعهد را سم و زهری بر عرصه رسانه و کار خبرنگار بیان کرد و گفت: سواد رسانه‌ای پادزهر اطلاعات غلط است.

به گزارش سایت خبری سقز نیوز و به نقل از فارس، علیرضا خوش‌‌گفتار در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار که با حضور مسوولان شهرستان بیجار در سالن اجتماعات مجتمع نور اداره تبلیغات اسلامی برگزار شد با تبریک روز خبرنگار عنوان کرد:

وی با بیان اینکه آنچه بعد از عصر ارتباطات تاریخ را می‌سازد، خبر است گفت: برای بررسی تاریخ ۱۰ سال گذشته با عنایت به اینکه تکوینی در تاریخ صورت نمی‌گیرد بهترین راه اخباری است که در دهه گذشته منتشر شده است.

خوش‌گفتار در ادامه با اشاره به اینکه خبرنگاران شخصیت‌هایی هستند که در حال خلق تاریخ هستند عنوان کرد: شاید روزگاری اریخ را قدرت‌ها خلق می‌کردند که امروز به نوعی این اتفاق کم و بیش در دنیای مدرن در حال وقوع است اما به نظر می‌رسد شکل و شمایل انسانی‌تری یافته است.

به گفته وی، خبرنگاری که قرار است تاریخ را شکل دهد مهم‌ترین وظیفه‌ای که در اجرای این رسالت خطیر عهده‌دار است مسوولیت اجتماعی اوست.

معاون اخبار و اطلاعات صدا و سیمای مرکز کردستان به تعریفی از خبرنگار اشاره کرد و اظهار داشت: خبرنگار فردی است که با تکیه بر مسوولیت اجتماعی و علاقه فردی و توانایی‌های اکتسابی به موضوعات مختلف اجتماعی و سیاسی و فرهنگی می‌پردازد و خبر تهیه کرده و آن را به مراکز خبری منتقل می‌کند تا منتشر شود.

خوش‌گفتار پایه اساسی خبرنگار بودن را مسوولیت اجتماعی عنوان کرد و گفت: عرصه خبرنگاری آدم‌های حساس و مسوولیت‌پذیر را می‌طلبد.

وی ادامه داد: همین حساسیت‌ها بوده است که شهید محمود صارمی را از عرصه خارج نکرده و ماند و ایستادگی کرد و به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

خوش‌گفتار به سیر و تحولات ارتباطات اشاره کرد و گفت: اکنون بیش از هفت و نیم میلیارد جمعیت جهان و از این جمعیت ۳بیش از میلیارد و ۶۹۸ میلیون نفر کاربر اینترنت در دنیا هستند.

معاون اخبار و اطلاعات صدا و سیمای مرکز کردستان با بیان اینکه نیمی از جمعیت کاربران اینترنت اهل آسیا هستند، گفت: در ایران در پایان سال ۲۰۱۶ تعداد بیش از ۳۹ میلیون نفر کاربر اینترنت داشته است که معادل ۴۸.۹ جمعیت کشور است

به گفته خوش‌گفتار، در سال ۲۰۰۰ کاربران اینترنت در کشور حدود ۶۲۵ هزار نفر بوده است که این رقم در ۱۶ سال به بیش از ۳۹ میلیو نفر رسیده است.

وی گفت: تا پایان خرداد سال ۹۶ ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور بیش از صد درصد شد یعنی به۱۰۴ درصد رسید.

وی در ادامه به صحت و سقم اطلاعات و اخبار توسط اصحاب رسانه شاره و عنوان کرد: دقت و صحت اطلاعات از رسالت‌های خطیر خبرنگاران است که عهده‌دار هستند.

خوش‌گفتار ورود اطلاعات غلط و خبرنگار بی هویت و غیرمتعهد را سم و زهری بر عرصه رسانه و کار خبرنگار بیان کرد و گفت: سواد رسانه‌ای پادزهر اطلاعات غلط است.

وی ادامه داد: نباید سرعت در ارسال خبر موجبات عدم صحت و درستی و دقت را در کار خبرنگار فراهم آورد.

برچسب‌ها, , ,

پاسخ دهید