۰

اجتماعی / فرهنگی هنری

سقز نیوز/ ۹۳ درصد مردم کشور باسوادند

شهریور ۲۹, ۱۳۹۴ در ۷:۳۶ بعد از ظهر توسط

معاون نهضت سواد آموزی کشور

۹۳ درصد جمعیت ایران با سواد هستند

معاون آموزشی سازمان نهضت سواد آموزشی کشور گفت: درصد با سوادی کشور از ۵۵ درصد سال ۵۵ به ۹۳ درصد در وضعیت کنونی رسیده است.

به گزارش سایت خبری سقز نیوز، محمد مهدی زاده شامگاه امروز در دومین جلسه ستاد شتاب بخشی به سواد آموزی سقز که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد افزود: در حال حاضر بیست درصد از جمعیت استان کردستان را افراد بی سواد تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: افرادی که بیسواد هستند، آسیب دیده، آسیب پذیر و در عین حال آسیب رسان محسوب می شوند که باید برای ریشه کنی بیسوادی اقدامات بیشتری انجام داد.

معاون آموزشی سازمان نهضت سواد آموزشی کشور میانگین درصد باسوادی افراد بالای ۶ سال در کشور را ۸۶ درصد و در کردستان ۸۲ درصد عنوان  کرد.

وی با اشاره به اقدامات کشور از زمان راه اندازی نهضت سواد آموزی در سال ۱۳۶۹ را با باسواد شدن ۳ میلیون نفر دوره مهمی برشمرد و ادامه داد: عزم دولت برای به صفر رساندن آمار بیسوادی افراد زیر ۵۰ سال جدی است و در این راستا هیچگونه محدودیت اعتباری نداریم.

مهدی زاده بر دیدار چهره به چهره با بیسوادن و تشویق و ترغیب آنان، به ویژه تشویق افراد جامانده از تحصیل  شناسایی دقیق بیسوادان و استفاده از ظرفیت روحانیان برای ریشه کن نمودن بیسوادی تاکید کرد.

وی با بیان اینکه نهضت سواد آموزی برای سواد دار کردن افراد بی سواد هیچگونه محدودیت اعتباری ندارد گفت: کسانی که فرد بی سوادی را با سواد کنند مبالغ قابل توجهی در نظر خواهیم گرفت که این نشان از عزم جدی دولت برای ریشه کنی بیسوادی در کشور است.

معاون آموزشی سازمان نهضت سواد آموزشی کشور با اشاره به اینکه به افراد بی سواد که سواد یاد بگیرند پول پرداخت می کنیم، بر استفاده از نیروهای استان برای ریشه کنی بیسوادی در کردستان تاکید کرد.

وی اقتصاد بدون فرهنگ و سواد را همانند آفت دانست و گفت: اگر می خواهیم کشوری آباد و توسعه یافته داشته باشیم باید افراد جامعه را نیز با سواد کنیم که این کار عزم ملی و فردی می خواهد. 

فرماندار سقز هم در این جلسه گفت: متقاعد کردن افراد بیسواد برای سوادآموزی بسیار مشکل و نیازمند تلاش بیشتر و توسعه شهرستان نیازمند کم شدن آمار بیسوادی است.

علی اکبر ورمقانی عنوان کرد: اقدامات مناسب و تفاهم نامه هایی در راستای شناسایی افراد و باسواد کردن بیسوادان منعقد شده است.

وی ادامه داد: تفاهم و عزم جدی در بین مسئولان شهرستان برای ریشه کنی بیسوادی وجود دارد و باید از این پتانسیل به نحو مطلوب استفاده کرد.

امام جمعه سقز هم در این جلسه عنوان کرد: دین اسلام به عنوان آیینی که برای تمام زندگی برنامه دارد تعلیم را یکی از این برنامه ها برشمرد و گفت: اسلام برای بحث سواد و علم اهمیت زیادی قائل شده است.

ماموستا عبدالرحمان حسین زاده مسئله سواد را از مهمترین مسائل نزد اسلام برشمرد و یادآورشد: آیه های مختلف پیرامون جایگاه سواد و بحث علم آموزی نازل شده است.

وی با اشاره به اینکه خداوند به حضرت محمد فرمان سوادآموزی داد افزود: این فرمان الهی نشان از توجه دین اسلام به علم آموزی است.

محمدصالح فرخی مسئوول نهضت سواد آموزی سقز هم عنوان کرد: در حال حاضر ۱۰ هزار و ۷۰۰ نفر بیسواد در بین سنین ۱۰ تا ۴۹ سال در این شهرستان وجود دارد که در شش ماهه اول سال جاری ۱۸۴ نفر بیسواد و ۱۶۰ نفر در مرحله انتقال جذب شده است.

رمضان یوسفی معاون مدیر کل آموزش و پرورش کردستان هم اظهار کرد: بر اساس آخرین سرشماری (سال۱۳۹۰) ۲۲ درصد افراد بالای ۶ سال در کردستان بیسواد هستند که از این میزان ۱۱ درصد آنان بین سنین ۱۰ تا ۴۹ سال قرار دارند.

DSC09797 [SAQQEZ-NEWS] DSC09798 [SAQQEZ-NEWS]

برچسب‌ها, , ,

پاسخ دهید