۰

دسته‌بندی نشده

سقز نیوز/ ۱۴ هزار بهره بردار گندم در سطح شهرستان سقز فعالیت دارند

تیر ۱۶, ۱۳۹۳ در ۷:۰۹ قبل از ظهر توسط

==================================================

مدیر جهاد کشاورزی سقز

۱۴ هزار بهره بردار گندم در سطح شهرستان سقز فعالیت دارند

سقز نیوز : مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سقز گفت: خرید گندم و جو در سقز از ۱۱ تیر آغاز و کماکان ادامه دارد.

به گزارش سایت خبری سقز نیوز: محمد پیشداد، با اشاره به آغاز خرید گندم و جو از کشاورزان سقزی در روزهای اخیر اظهار داشت: گندم و جو از کشاورزان شهرستان در ۱۱ مرکز خریداری می شود.

به گفته وی، پول گندم خریداری شده هم در اسرع وقت از سوی بانک عامل به حساب کشاورزان واریز می شود.

پیشداد افزود: در حال حاضر ۸۰ هزار هکتار گندم در شهرستان سقز کشت می شود که ۷۵ هزار هکتار آن دیم و تنها ۵ هزار هکتار به صورت آبی کشت می شود.

وی در ادامه اظهارداشت: از لحاظ تعداد کمباین برای جمع آوری گندم کشاورزان در سطح شهرستان مشکلی وجود ندارد و سوخت مورد نیاز کمباین داران هم به موقع تحویل شده است.

این مسؤول اظهار داشت: دو اکیپ از کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان نحوه برداشت گندم و جو در شهرستان را از لحاظ کیفیت و ریزش بررسی و کنترل می کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سقز با بیان اینکه در استان کردستان سالانه ۶۰۰ هزار تن گندم تولید می شود و این استان جزء ۵ استان برتر کشور در تولید این محصول استراتژیک به شمار می آید گفت: سهم شهرستان سقز از این میزان تولد نزدیک به ۱۰۰ هزار تن است.

وی شهرستان سقز را یکی از شهرستان های موفق در تولید گندم در سطح استان کردستان دانست و اظهار داشت: هم اکنون گندم جزء محصول اول این شهرستان به شمار می آید و ۱۴ هزار نفر بهره بردار را دارد.

پیشداد افزود: شهرستان سقز در حال حاضر رتبه سوم استان را از لحاظ تولید گندم به خود اختصاص داده است و گندم کشاورزان شهرستان هم به مبلغ هر کیلو ۱۰۵۰ تومان  به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری می شود.

وی با اشاره به اینکه، در سال زراعی جاری ۴۰ هزار هکتار از مزارع گندم شهرستان بر علیه سن مضر غلات سمپاشی شد گفت: به همین لحاظ  و اینکه شهرستان سقز دارای آب و هوایی خوب است گندم تولیدی شهرستان جزو با کیفیت ترین در کشور به شمار می اید.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سقز یادآور شد، بارش باران در روزهای ۱۲ و ۱۴ خرداد ماه جاری در شهرستان که در این موقع از سال بی سابقه است با عث خسارت به زیر ساخت های کشاورزی و گندم زارهای کشاورزان در بعضی نقاط شهرستان شد.

برداشت گندم تا ۱۵ مردادماه در شهرستان سقز ادامه دارد.

تاریخ انتشار خبر ۱۶ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۵

هرگونه برداشت مطالب با ذکر منبع بلامانع است

Saqqez news

برچسب‌ها, , , ,

پاسخ دهید