۰

دسته‌بندی نشده

سقز نیوز/ کتاب وارد زندگی مردم نشده است

مرداد ۹, ۱۳۹۳ در ۷:۵۶ قبل از ظهر توسط

=================================================

یک فعال فرهنگی بیان کرد

کتاب به دوستی غریب در بین مردم درآمده است

یک فعال فرهنگی در گفتگو با سایت خبری سقز نیوز، تاکید کرد: بررسی شیوه مطاله و میزان آن این امر را نشان می دهد که کتاب به عنوان وسیله ای فرهنگ ساز همچنان در زندگی ما وارد نشده است و جریان ندارد.

 ابراهیم محمدحسینی با عنوان این موضوع اضافه کرد: این در حالی است که مهمترین کتاب آسمانی قرآن نیز همچنان مورد بی مهری قرار می گیرد و فقط در ماه مبارک رمضان یا مراسمات از آن بهره گرفته می شود.

به نظر این فعال فرهنگی ، بحث کتابخوانی موضوعی غریب در ایران است که همچنان درک نشده و اصولا در کشور به کتاب و خواندن چنان امری تکلیفی نگاه شده است .

وی با اشاره به سخنان صاحبنظران حوزه فرهنگ در کشورهای در حال توسعه، می گوید: این افراد معتقدند که نظام آموزشی این کشور ها به شیوه مخزنی است یعنی ما آنچه یاد می گیریم در سر جلسه امتحان از مخزن (مغز) بر روی کاغذ می آوریم و عموما؛ این نوع نگاه به امر کتاب و کتاب خواندن راهی به فراگیری علم نخواهد برد لذا علم کاربردی برای نمره گرفتن خواهد داشت. اگرچه روی این سخن در این جمله بیشتر با دانش آموزان و دانشجویان است ولی می بایست که به  امر خواندن به مثابه کسب دستاورد و تجربه  نگاه شود.

وی بر سر این عقیده است که لذت خواندن کتاب و اهمیت آن در زندگی درک نشده است و به همین علت است؛ ترک آن آسانتر است و ما راحت از کنار آن گذشته ایم.

این فعال فرهنگی بحث کتاب نخواندن و مطالعه نکردن را، موضوعی توصیف می نماید که  دامن گیر همه است و می فزاید: این موضوع، اهل فرهنگ و ادب و فارغ التحصیلان ما را نیز در برگرفته است.

 وی در این گفتگو گفت: اگرچه ، گرانی کتاب ،در دسترس نبودن کتاب، کمبود کتابخانه و پیدا نشدن کتاب به میزان تخصص و سلیقه از جمله موانعی است که بر سر راه کتاب خواندن پیدا شده است ولی به باورم بزرگرترین مانع بر سر راه کتابخوانی دور شدن از فرهنگ مکتوب، پناه بردن به رسانه های تصویری و تسلیم شدن به ماهواره و اینترنت است به گفتاری دیگر ما نسبت بهاهمیت مدیریت رژیم رسانه‌ای خود (همانند رژیم غذایی) آگاه و حساس نیستیم یعنی نمی توانیم تصمیم بگیریم که چه مقدار از وقت خود را صرف توجه به انواع رسانه‌ها بکنیم و بی تردید نقش رسانه ای تاثیرگذار چون کتاب را فراموش نموده ایم.

محمد حسینی در پایان این گفتگو اظهار داشت: با بازگشت به سابقه تاریخی شهر تمدن  و فرهنگ سقز بر این باورم که اقداماتی چون راه اندازی سرای سالمندان  و کودکان بی سرپرست که توسط مردم خیر به ثمر نشسته است چشم انتظار اقداماتی فرهنگی دیگر از جمله برپایی نهضت کتابخانوانی با اقداماتی چون اهدای کتاب، نذر کتاب توسط کتابفروشان، ساخت کتابخانه در حاشیه محلات هستیم.

تاریخ انتشار خبر ۹ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۵

هرگونه برداشت مطالب با ذکر منبع بلامانع است

Saqqez news

 

برچسب‌ها, , , ,

پاسخ دهید