۰

اجتماعی / فرهنگی هنری

سقز نیوز/ همایش علمی در باره حفاظت از آثار تاریخی در سقز

شهریور ۱۲, ۱۳۹۴ در ۹:۳۰ بعد از ظهر توسط

در سقز برگزار شد

همایش علمی در باره حفاظت از آثار تاریخی سقز با حضور باستانشناسان داخلی و خارجی برگزار شد

همایش علمی پیرامون اهمیت حفاظت از آثار تاریخی با حضور جمعی از باستان شناسان داخلی و خارجی در سقز برگزار شد.

به گزارش سایت خبری سقز نیوز، در این همایش علمی استاد دانشگاه ‘گدانسک، آقای مارچین پاشکه، یوسف حسن زاده، موزه دار بخش تاریخی موزه ملی ایران در خصوص آشنایی با فرهنگ مانا به سخنرانی پرداختند.

همچنین نادر فرجی دکترای باستان شناسی از دانشگاه ‘میسور’ هند درباره اهمیت حفاظت از میراث فرهنگی، علی هژبری سرپرست پایگاه میراث فرهنگی زیویه و کرفتو در مورد استثناها در دوره مانها و یافته های جدید، سیروان محمدی مدیر داخلی پایگاه زیویه در باره آشنایی با زیویه و پایگاه میراث فرهنگی و سالار صالحیه مدرس دانشگاه در باره پیشینه پژوهشی باستانشناختی سقز سخنرانی کردند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان در حاشیه برگزاری این همایش در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اقدامات این اداره کل گفت: در سال جاری در کانی زیرین سقز و قله امام مریوان کارهای اکتشاف صورت گرفته و انجام مطالعات و اکتشاف در محدوده کانی نیاز سقز و ترخان آباد مریوان نیز به زودی انجام خواهد شد.

علیرضا آذرشب با اشاره به کاوش اضطراری در محدوده کانی زیرین سقز جنب تپه باستانی زیویه افزود: به دلیل حفاری های غیر مجاز این اکتشاف اضطراری صورت گرفت.

وی در ادامه از مردم خواست ضمن حفظ و حراست از آثار باستانی استان کردستان که متعلق به گذشتگان است، گفت: مردم باید خودشان این اداره را در حفاظت از این آثار کمک کنند.

وی ادامه داد: شهرستان سقز دارای آثار باستانی فرآوانی است و بسیاری از این آثار به دلیل کمبود اعتبارات مورد کاوش قرار نگرفته اند و مردم باید از حفاری اینگونه مکانها که توسط افراد سودجو و قاچاقچی، حفاری غیر اصولی و غارت می شوند جلوگیری کنند.

آذرشب گفت: حفظ آثار قدیمی و انتقال آن به نسلهای آینده وظیفه مسئولان و مردم است و این کار جز با همدلی و همکاری میسر نخواهد شد و در این خصوص باید همه مساعدت کنند.

سرپرست گروه کاوش پایگاه پژوهشی زیویه – کرفتو هم اظهارداشت: تمام گورستانهایی که شناخته شده اند از دوره مانایی در خارج از محل سکونت بوده اند اما این گورستان”کانی زیرین” در منطقه مسکونی واقع شده است که بررسی آن در دستور کار کاوشگران قرار گرفته است.

علی هژبری ادامه داد: آزمایشهایی که قرار است بر روی این گور خفتگان صورت بگیرد شامل کربن ۱۴ ” برای تاریخگذاری مطلق”، باستان انگل شناسی” برای شناسایی بیماریهای شایع در دوران مانایی” و بررسی ژنتیک خواهد بود.

هژبری اظهارداشت: این کاوش که در حال انجام است بسیاری از ناگفته های تاریخی مکان را روشن خواهد کرد و تنها چیزی که برای ادامه کار کاوش نیاز است تا این کاوش نیه تمام رها نشود، تامین اعتبار لازم برای ادامه کار در سایت و مجموعه باستانی زیویه است.

این همایش امروز در سالن استاد محمد فاضلی دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان سقز با حضور تعدادی از هنرمندان، اساتید و دانشجویان برگزار شد.

DSC08972 [SAQQEZ-NEWS] DSC08973 [SAQQEZ-NEWS] DSC08975 [SAQQEZ-NEWS] DSC08977 [SAQQEZ-NEWS] DSC08978 [SAQQEZ-NEWS] DSC08980 [SAQQEZ-NEWS]

برچسب‌ها, ,

پاسخ دهید