۰

اقتصادی

سقز نیوز/ عملیات احداث بدنه سد چراغ ویس به اتمام رسید

مهر ۲۱, ۱۳۹۴ در ۴:۴۴ بعد از ظهر توسط

معاون فرماندار سقز

عملیات احداث بدنه سد چراغ ویس به اتمام رسید

معاون فنی و عمرانی فرمانداری ویژه شهرستان سقز گفت، عملیات احداث بدنه سد چراغ ویس سقز به اتمام رسید.

به گزارش سایت خبری سقز نیوز، صابر زارعی عصر امروز در بازدید از سد چراغ ویس افزود: پل دسترسی به برج آبگیر و تاج نیز در مرحله انجام و سرریز سد نیز از پیشرفت ۹۰ درصدی برخورداراست.

وی اضافه کرد: خط انتقال آب سد به تصفیه خانه شهر نیز به اتمام رسیده و تصفیه خانه از پیشرفت ۴۰ درصدی برخوردار است.

زارعی با بیان اینکه به دلیل اجرای این سد، روستای “بله جر” در مخزن  سد قرار خواهد گرفت، اظهار کرد: سایتی برای  جایگزینی مردم این روستا در نزدیکی روستای قبلی در نظر گرفته شده که عملیات تسطیح و خاکبرداری آن به اتمام رسیده و  ۵۱ خانوار جهت تهیه نقشه و مشخصات به مشاورین ذیصلاح برای دریافت تسهیلات و عقد قرارداد از طریق بنیاد مسکن معرفی شده اند.

معاون فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان سقز افزود: باید عملیات اجرای شبکهآب و فاضلاب و سایر تاسیسات زیربنایی و روبنایی سایت به جد در دستور کار آب منطقه ای قرار گیرد.

وی با بیان اینکه، حدود ۹ کیلومتر از جاده سقز بانه به زیر آب خواهد رفت ادامه داد: حدود ۲کیلومتر  از جاده جایگزین آسفالت شده و بقیه نیز از پیشرفت فیزیکی ۸۵ درصد برخوردارست که در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی، اتمام آن در سال جاری امکان پذیر خواهد بود.

زارعی یادآورشد: عملیات اجرایی سد چراغ ویس از سال ۸۳ آغاز شده و حجم کل مخزن سد ۸۸ میلیون متر مکعب است که با احتساب ۶۸۷ میلیمتر متوسط بارندگی شهرستان، متوسط آورد سالانه رودخانه به این سد به ۱۵۷ میلیون متر مکعب خواهد رسید.

وی ادامه داد: تاکنون بالغ بر ۷۰۰ میلیارد ریال بری ساخت سد چراغ ویس هزینه شده که برای اتمام و بهره برداری کامل آن ۵۵۰ میلیارد دیگر اعتبار لازم ست که با همت دولت در سال جاری تصویب شده و تخصیص خواهد یافت.

زارعی سدهای سیازاخ دیواندره، چراغ ویس سقز، گاران مریوان، ژاوه و آزاد سنندج، امیرآباد و رمشت کامیاران و قوچم دهگلان از سدهای در دست احداث استان کردستان بیان کرد.

برچسب‌ها, , ,

پاسخ دهید