۰

فرهنگی هنری

سقز نیوز/ زیویه یکی از مناطق گردشگرپذیر سقز است

آذر ۳, ۱۳۹۴ در ۶:۴۲ بعد از ظهر توسط

رئیس میراث فرهنگی سقز

زیویه یکی از مناطق گردشگرپذیر سقز است

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سقز گفت: منطقه زیویه از مناطق مهم گردشگری شهرستان سقز محسوب می‌شود.

حمید گلالی‌پور پیش از ظهر امروز در گفتگو با سایت خبری سقز نیوز اظهار داشت: روستای “قپلانتو” و منطقه حفاظت شده “عبدالرزاق” نیز از دیگر مناطق سقز به عنوان یک مجموعه گردشگرپذیر به شمار می‌آید.

گلالی‌پور ادامه داد: روستای “ترجان” هم به دلیل وجود مسجد تاریخی در این روستا، روستای “قلندر” و حمام قدیمی آن و هم چنین چند خانه تاریخی و قدیمی در بخش سرشیو از دیگر مناطق شهرستان برای جذب گردشگر به شمار می‌آید.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سقز دیگر مکان گردشگر‌پذیر شهرستان را روستای مولان‌آباد برشمرد و گفت: این روستا به دلیل اینکه قرآن تاریخی شیخ حسن و مقبره آن عارف نامی در آنجا قرار دارد بسیار مورد توجه است و می‌توان به عنوان یک روستای مذهبی و گردشگرپذیر به آن نگاه کرد.

وی ادامه داد: روستای خورخوره با طبیعتی بکر که به کوه‌های چهل‌چشمه منتهی می‌شود می‌تواند بخش دیگر از منطقه شهرستان سقز در بخش امام به عنوان یک منطقه طبیعی گردشگر پذیر به شمار آید.

گلالی‌پور سد شهید کاظمی در بخش زیویه شهرستان سقز و نیز روستاهای گلتپه را دیگر مکان شهرستان برشمرد که می‌تواند در جذب گردشگر در ایام مختلف سال به ویژه در فصل بهار و تابستان باشد.

وی اظهار کرد: تلاش برای ثبت قلعه زیویه در فهرست آثار جهانی، ثبت ملی برخی از آثار تاریخی روستاهای شهرستان در ردیف آثار ملی کشور را از مهم‌ترین فعالیت‌های این اداره برشمرد.

گلالی‌پور ادامه داد: برای رونق بخشیدن به حوزه گردشگری در سقز راه‌اندازی بانک اطلاعات گردشگری روستایی دراین شهرستان، تقویت مؤسسه‌ها و شرکت‌های خصوصی و نیز جذب سرمایه‌گذار در بخش گردشگری ضروری است.

وی از دیگر راهکارهای توسعه گردشگری سقز، ارائه خدمات مناسب در زمینه بیمه و حمل و نقل گردشگران، برگزاری جشنواره‌های محلی و برنامه‌های فرهنگی- مذهبی در روستاها، استفاده از ظرفیت‌های بالقوه رسانه‌های استانی و کشور نام برد.

برچسب‌ها, ,

پاسخ دهید