۰

فرهنگی هنری

سقز نیوز/ حفظ میراث فرهنگی نیازمند عزم همگانی است

آبان ۲۹, ۱۳۹۴ در ۱۰:۳۰ قبل از ظهر توسط

فرماندار سقز

حفظ میراث فرهنگی نیازمند عزم همگانی است

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سقز خواستار توجه بیشتر مردم و مسئولان به حفظ ، احیا و معرفی میراث فرهنگی شهرستان شد.

به گزارش سایت خبری سقز نیوز، علی اکبر ورمقانی پیش از ظهر امروز در جلسه تشکیل انجمن میراث فرهنگی شهرستان سقز عنوان کرد: تشکیل این انجمن ها در شهرستان و روستاها، پل ارتباطی مناسبی بین میراث فرهنگی و مردم است .

وی با عنوان اینکه، از محل اعتبارات تملک دارایی ۲ میلیارد ریال به تپه باستانی زیویه در سال ۹۴ اختصاص یافت عنوان کرد: بخشی از اعتبارات ماده ۱۸۰ نیز که ادارات نتوانند آنرا جذب کنند به میراث فرهنگی شهرستان تخصیص می یابد.

وی با اشاره به اهمیت حفظ میراث فرهنگی، ادامه داد: مبلغی از محل اعتبار دهیاری ها جهت کاوش های باستان شناسی در روستاها نیز باید در نظر گرفته شود.

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سقز نیز با بیان اینکه هدف از تشکیل انجمن میراث فرهنگی، آموزش دادن، آگاه ساختن مردم و معرفی وجوه ناشناخته میراث فرهنگی و تشویق و ترغیب مردم برای احترام به میراث فرهنگی است این موضوع را با اهمیت برشمرد.

حمید گلالی پور با اشاره به کاوش انجام شده در سال جاری در علی آباد زیویه عنوان کرد: هر کاوش حدود ۵۰۰ میلیون ریال هزینه در برخواهد گرفت.

باقی رحمانپور رییس شورای اسلامی سقز هم خواستار واگذاری حمام قدیمی حاج صالح که در بخش بازار قدیمی شهر واقع شده است، به شورا و شهرداری شد و عنوان کرد: این مکان ضمن حفاظت برای بازدید عموم باز خواهد بود و بخشی از درآمد بازدید به کاوش های باستان شناسی اختصاص می یابد.

محمد برومند معاون رییس سازمان و مدیر آموزش و پرورش سقز نیز با بیان اینکه آموزش و پرورش، نهادی گسترده است عنوان کرد: از تمام ظرفیت های این نهاد برای فرهنگ سازی، حفظ، احیا و معرفی میراث گذشتگان تلاش خواهد شد.

در ادامه انجمن میراث فرهنگی سقز به نام انجمن میراث فرهنگی شهر باستانی سقز نامگذاری شد.

این انجمن نهادی فرهنگی و غیر انتفاعی است که برای جلب حمایت مادی و معنوی مردم و تشریک مساعی همه جانبه آنان در زمینه پژوهش، حفظ ، احیا و معرفی و آموزش میراث فرهنگی تاسیس شده است.

برچسب‌ها, , ,

پاسخ دهید