۰

فرهنگی هنری

سقز نیوز/ توسعه کتابخوانی در گرو تاسیس کتابخانه‌های نهادی و مشارکتی است

شهریور ۱۶, ۱۳۹۴ در ۶:۵۴ بعد از ظهر توسط

فرماندار سقز

توسعه کتابخوانی در گرو تاسیس کتابخانه‌های نهادی و مشارکتی است

فرماندار شهرستان سقز گفت: تشکیل انجمن خیرین کتابخانه‌ساز و تاسیس کتابخانه‌های نهادی و مشارکتی راهکاری مهم برای توسعه فعالیت‌های کتابخوانی است.

به گزارش سایت خبری سقز نیوز، علی‌اکبر ورمقانی عصر امروز در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی سقز که در فرمانداری برگزار شد، با بیان اینکه حوزه کتاب و کتابخوانی عرصه‌ای مهم در بحث توسعه فرهنگی است خواستار تلاش بیشتر اداره کتابخانه‌های عمومی برای جلب و جذب مشارکت‌های مردم پیرامون راه‌اندازی کتابخانه و منابع برای کتابخانه شد.

وی با عنوان اینکه اعتبارات دولتی محدود است، افزود: تشکیل انجمن خیرین کتابخانه‌ساز و تاسیس کتابخانه‌های نهادی و مشارکتی راهکاری مهم برای توسعه فعالیت‌های کتابخوانی است.

ورمقانی با اذعان به اینکه، کتاب و کتابخوانی با وجود اینکه یک کار فرهنگی ارزشمند است و همواره مظلوم واقع شده است، تصریح کرد: باید از ظرفیت شوراها و دهیاران در این راستا برای ایجاد کتابخانه در روستاها استفاده کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان نیز با بیان اینکه، کمبود اعتبارات مانع ایجاد کتابخانه‌های جدید است، بیان کرد: این محدودیت‌های اعتباری موجب کاهش خدمات در زمینه کتابخوانی شده است.

اسماعیل احمدی خواستار استفاده از ظرفیت دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی روستا برای راه‌اندازی کتابخانه‌های مشارکتی در روستاها شد.

وی، خواستار برگزاری نشست‌های معرفی کتاب در راستای تولید آثار مطلوب قبل از چاپ آثار شد.

شهردار سقز هم با اشاره به ضرورت کتابخوانی عنوان کرد: یک اتوبوس برای راه‌اندازی کتابخانه سیار در محلات حاشیه شهر سقز در نظر گرفته شده است.

ضیاالدین نعمانی اظهارداشت: سال گذشته شهرداری ۲۳ میلیون ریال و امسال تاکنون ۱۶۰ میلیون ریال کمک در اختیار کتابخانه‌های عمومی سقز گذاشته شده است.

باقی رحمانپور رئیس شورای شهر سقز هم گفت: در صورتی که شرایط بهتر شود از سوی شهرداری و شورای شهر کمک‌های بیشتری در اختیار انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان سقز قرار خواهد گرفت.

 پروین قلعه‌کوهی سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی سقز هم در این جلسه عنوان کرد: در این شهرستان ۵ کتابخانه نهادی با ۷ هزار و ۷۱۵ عضو و ۷۵ هزار و ۱۳۳ جلد کتاب و ۶ کتابخانه مشارکتی فعال است که در آینده نزدیک هم چند کتابخانه مشارکتی تاسیس خواهد شد.

پاسخ دهید