۲۰

دسته‌بندی نشده

سقز نیوز / حضور نماینده مردم شهرهای سقز و بانه در میان جمعی از هنرمندان سقز

خرداد ۲۰, ۱۳۹۳ در ۲:۲۴ بعد از ظهر توسط

===============================================

برای نخستین بار صورت گرفت

حضور نماینده  مردم شهرهای سقز و بانه در میان جمعی از هنرمندان سقزی

به گزارش سایت خبری سقز نیوز، برای نخستین بار نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی با هنرمندان در محل خانه تئاتر آناهیتا دیدار و گفت و گو کرد.

دراین دیدار هنرمندان هنرهای نمایشی، موسیقی، خوشنویسی، گرافیک، تجسمی، ادبی و پیشکسوتان هنرمند این شهرستان، مصطفی آسور، محمد صدیقی، اسماعیل پاشایی، محمد زارع زاده، صلاح الدین محمدی و علیرضا اسماعیلی حضور داشتند.

در این نشست صمیمی ابتدا اسماعیل پاشایی پیشکسوت عرصه تئاتر ضمن خیرمقدم به نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، حضور وی را در جمع هنرمندان این شهرستان به فال نیک گرفت .

وی در خصوص وقفه سه ساله و  برگزاری  مجدد جشنواره تئاتر کوردی سقز که هم اکنون دبیر خانه دایمی آن درمحل خانه فرهنگ  آغاز به کار نموده است، یکی از رخداد های مهم و کلان فرهنگی در استان  کردستان و غرب کشور  توصیف کرد و  از موفقیت های یازدهمین جشنواره تئاتر کوردی سقز، تدوین آیین نامه اجرایی توسط اساتید و گروه های فعال و به عنوان اولین آیین نامه تنظیمی  و اولین جشنواره ایی که دارای شناسنامه در سطح کشور میباشد خبر داد.

پاشایی، این دستاورد را از سوی کمیته مرکزی دبیر خانه دایمی جشنواره تئاتر کوردی سقز تبریک گفت و  از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان به ویژه جناب آقای قلعه شا خانی از سوی این کمیته تقدیر و تشکر کرد.

وی در ادامه، عدم وجود امکانات سخت افزاری و مالی در جهت برگزاری جشنواره تئاتر کوردی را تاسف بار خواند و جایگاه این دبیر خانه را به عنوان دبیرخانه دایمی و وجود امکانات اولیه ناامید کننده دانست .

پاشایی افزود: مدت دوسال است مدیریت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط سرپرست اداره می شود و انتصاب مدیری مدبر و توانا و از همه مهم تر  مدیران محترم اجرایی ریسک کنند و این مسئولیت را از طیف و خانواده  هنرمندان در نظر بگیرند.

وی ادامه داد: مسئولان فرهنگی استان در جهت خواسته هنرمندان همه انجمن های این شهرستان نسبت به تعیین رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز اقدام و یاد آور شد، هنرمندان دارای روحیه حساس و لطیفی هستند و همیشه فعالییت آنان به عنوان تبلور و ویترین کشورمان معرفی شده است.

در حوزه موسیقی هم محسن برقی جانی، شهرستان سقز را به عنوان صادر کننده مربی در سطح منطقه توصیف کردو به زعم خود و نمایندگی هنرمندان  وضعیت کنونی سالن ، صندلی ها ،نور و صوت را اسفناک و ابراز نگرانی نمود ، وخواستار برگزاری جشنواره موسیقی در این شهرستان شد .

در همین راستا استاد خوشنویس محمد امین بی نیاز که این نشست با تلاش وی برگزار شد، سقز را به عنوان نماینده غرب کشور، در زمینه خوشنویسی نام برد و طی آموزش  دوره  های چندین ساله ،هنرجویان زیادی را در سطح ممتاز و فوق ممتاز آموزش داده است .

نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی هم از حضور و تشکیل این جلسه  قدر درانی  و ابراز نمود، این ساعات از بهترین  و خوب ترین جلسات دوران نمایندگی خود می داند .

محسن بیگلری با تقدیر و تشکر از حضور هنرمندان ، به عنوان موضوع نخست در خصوص در نظر گرفتن و انتصاب مدیران اجرایی برای  ریاست  مدیریت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز نیازی به ریسک کردن نیست، بلکه شخصا اعتقاد دارم یک معلم میتواند رئیس آموزش و پرورش باشد ،  پزشکی برای ریاست بیمارستان مناسب است .معلولی میتواند رئیس بهزیستی و یا  شخصی که از دوران بچگی مزه و  درد تلخ فقیری و تنگدستی را چشیده میتواند مدیریت کمیته امدادرا در اختیار بگیرد.

وی افزود: پس  یک هنرمند بهتر از هر کس دیگری می تواند رئیس و یا مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.

 نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی افزود: هنرمندان عرصه نمایش سقز از من خواستند تا وعده یا قولی بدهم برای دیدار با معاون وزیر، با افتخار این خواسته را قبول میکنم و برای اتفاق این دیدار تلاش خواهم کرد.

بیگلری درخصوص جشنواره تئاتر کوردی سقز هم گفت: جشنواره تئاتر کوردی آرزو و وفاق همه هنرمندان کورد زبان درایران اسلامی است، پس با تمام قدرت و  همکاری  با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش خواهیم کرد بدون توقف هر ساله در زمان و تاریخ مشخص  این رساله فرهنگی را اجرا و از همه مهم تر در دیدار با معاون وزیر آنرا در چارت و تقویم مرکز هنرهای نمایشی به ثبت برسانیم .

نماینده مجلس در ادامه از جلال قلعه شاخانی که نقطه قوت و تولد دوباره این جشنواره بودند  تقدیر و تشکر کرد.

بیگلری سپس با بیان  اینکه، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شخصی متدین و قابل احترام است، گفت: هنرمندان سقزی با مشکلات عدیده ایی  روبرو شده اند  ناملایمات اخیر، موجب کشمکش هایی در برخورد با این قشر فرهنگی شده است. و ظیفه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بعنوان متولی و حمایت از هنرمندان جایز است، مدیر یت این نهاد فرهنگی و امید ،باید راه را برای اشاعه آثار هنرمندان هموار سازد ، نه عقاید و سلیقه های شخصی موجب قضاوت و داوری قرار گیرد و کرسی مدیریتی را به چالش بکشد ، ریاست این اداره ملزم به ایجاد تعامل با همه ارگان های دولتی است و باید گام های اساسی در همه موارد اجتماعی مانند طلاق ، اعتیاد ،فرهنگ شهرنشینی . اقتصاد و خیلی موارد دیگر را  با استفاده از توان این قشر فرهنگی، موجب تجلی و خواستگاه ارایه و خلق آثار  هنرمندان گردد، ضمن احترام و تشکر از زحماتی که سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کشیده است امید داریم در آینده با حضور مدیریتی آشنا به مسائل فرهنگی و با مساعدت و کمک مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان  و همگام و همسو با فرمانداری ویژه سقز و تعامل با مسئولین ادارات و اقشار هنرمندان برای سکان داری این اداره در نظر گرفته شود.

وی به عنوان سخن آخر گفت: به خود می بالم چرا که در جمعی قرار گرفته ام به لحاظ تجربه ، اندیشه ، علم و چشم انداز سرآمد و غنی هستند و بدور از هر گونه تعصب ،وقتی به پیشکسوتانی گوش فرا میدهم ، سخن می گویند، نطق می کنند و در کنار آنان جوانان و نوجوانانی را می بینم که اظهار نظر می کنند خوشحال و خرسندم . زمانیکه در جشنواره لاهیجان مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی ایران به صراحت عنوان می کند بروید از سقز یاد بگیرید  و جشنواره برگزار کنید ، وقتی مشاهده می کنم سقز در زمینه خوشنویسی  نماینده غرب کشور و  به جهت برگزاری آزمون ممتاز و فوق ممتاز مدرک می دهد  و در رده بین المللی قرار دارد، در عرصه موسیقی  به شهرهای هم جوار مربی صادر می کنیم  مهم است و  موضوعی نیست، به راحتی از کنار آن گذشت  این را مقتتدرانه  می خوانم و وصف ناپذیر است و امیدوارم این رشد در عرصه های بالاتری نمودار شود و من فقط بعنوان یک خدمتگزار  در فکر تامین اعتبار برای همه جوانب خواهم بود و با تشریف فرمایی مسئولین مریوطه بتوانم اعتبار برای احداث  مجتمع فرهنگی دیگر یا حداقل سالنی مجهز و حرفه ایی درخواست کنم ، و هر کاری دیگر که لازم باشد در این راستا  با جان و دل انجام میدهم و افتخارات شما را با غرور به کرسی مجلس شورای اسلامی میبرم و از حقوق تان دفاع خواهم کرد .

ادریس دلارامی

هرگونه برداشت مطالب با ذکر منبع بلامانع است

Saqqez news

برچسب‌ها, , , , , ,

+

۲۰ دیدگاه

 1. ناشناس

  on خرداد ۲۰, ۱۳۹۳ - پاسخ

  امید است نمایندگان همیشه در عرصه فرهنگ و هنر حضور داشته باشند … واین جای خوشحالیست . خسته نباشید …

 2. ناشناس

  on خرداد ۲۰, ۱۳۹۳ - پاسخ

  برای همه هنرمندان شهر تاریخ و هنر کردستان “سقز” آرزوی موفقیت دارم.

 3. ناشناس

  on خرداد ۲۰, ۱۳۹۳ - پاسخ

  برای خودم متأسفم که در چنین جمع دورو و … فقط به سبب احترام به دعوتشان شرکت کردم.
  جمعی از مدعیان هنر و فرهنگ که به ندرت از فرهنگ و آداب انسانیت هم بهره برده اند چه رسد به هنر و اندیشه.
  … و … بر این جمع متظاهر و …..

 4. ناشناس

  on خرداد ۲۰, ۱۳۹۳ - پاسخ

  بی انصافی نشه آقای احمدی هر آنجه را که در اختیار داشتند دریغ نکردند.

 5. ناشناس

  on خرداد ۲۱, ۱۳۹۳ - پاسخ

  باسلام واحترام.هر چند هنرمندان اقشاری دل نازک هستند ولی اقدامات آقای احمدی نیز بد نبوده است ناجوانمردانه است سخن گفتن یک طرفه بایتسی نشست در ارشاد برگزار می شد کار نماینده مناسب نبوده است ومی بایست با حضور مدیر ارشاد برگزار می شد.کار در حوزه فرهنگ وهنر در سرزمین ایران بسیار مشکل است هر که مرد این کار است بیاید جلو.

 6. ناشناس

  on خرداد ۲۱, ۱۳۹۳ - پاسخ

  دوست محترم gr

  درنیابدحال پخته هیچ خام …. پس سخن کوتاه باید… والسلام

 7. ناشناس

  on خرداد ۲۱, ۱۳۹۳ - پاسخ

  سلا م علیکم
  نمی دونم این اقایونی که سنگ آقای… رو به سینه میزنند … از چی خبر دارن؟ … یا بهتره بگم حتما شما از اون دسته افرادی هستی که کلاسهای خصوصی و اختصاصی بهتون میده که ازش دفاع میکنی … کلاسهاتون کمتر از دیسکو نیست دود سیگار و …. بماند فرهنگ وانسانیت هم برای شما خوبه آقای gr تو اگه شهامت داشتی خودت رو معرفی میکردی پس بدان تو هم از همونهایی هستی که عضو جناح آقای … … و…. تو لیاقتت همینه که … بهت فوش بده چون عادت کردی … تو ادم دور رو و متقلبی هستی که مثل گرگ خودت رو در پوست گوسفند مخفی کردی … شرم باد

 8. ناشناس

  on خرداد ۲۱, ۱۳۹۳ - پاسخ

  به بهلول گفتند ریش تو بهتره یا دم سگ؟ گفت: اگر از پل جستم ریش من و گرنه دم سگ.»

 9. ناشناس

  on خرداد ۲۲, ۱۳۹۳ - پاسخ

  بنده از زحمات آقای احمدی که برای هنرمندان شهرستان سقز در اداره ارشاد با اعتبارات اندکی که در اختیار داشتند کشیده اند متشکرم و سپاسگزاری می کنم.

 10. ناشناس

  on خرداد ۲۲, ۱۳۹۳ - پاسخ

  باسلام .بدون مقدمه: آیا در شهر سقز فقط اعضای گروه آ ناهیتاهنرمند هستند و کار هنری انجام می دهند .حرکت فرهنگی آقای بیگلری قابل تحسین می باشد ولی بهتر است بگوییم دیدار نماینده با گروه تاتر آناهیتا!! به نظر من اگه هدف دیدار با هنرمندان بود با ید بصورت همایشی عظیم برگزار می شد زیرا سقز دارای هنرمندان و استعدادهای بالقوه وتوانای زیادی می باشد واز هرقشری(هنرمندان)دعوت بعمل می آمدو این همایش در مرکزاداره ارشاد اسلامی برگزار می شد بهتر بود .

 11. ناشناس

  on خرداد ۲۲, ۱۳۹۳ - پاسخ

  بله من هم با کاکه هیوا موافقم، جامعه هنری یعنی تمام طیف های هنرمندان شهر.

 12. ناشناس

  on خرداد ۲۳, ۱۳۹۳ - پاسخ

  جان خودتان به جای به هم پریدن به فکر بالابردن سطح فرهنگی جامعه باشید، مردم از شما به عنوان هنرمند انتظار دارند.

 13. ناشناس

  on خرداد ۲۳, ۱۳۹۳ - پاسخ

  قابل توجه هنرمند کاک مختار اصغری کاکه گیان اولا زنگ تفریح نبوده دوما آن مکان خانه باغی هم نیست مکان رسمی خانه تئاتر آناهیتاست سوما علت حضور آقای بیگلری نماینده محترم مجلس شورای اسلامی سقز بخاطر نبود ظرفبت در دفتر ایشان میباشد و بعلت کمبود جا در حیاط خانه تئاتر آناهیتا و به ÷یشنهاد استاد محمد بی نیاز این جلسه صورت گرفت ضمنا مسئول انجمن ها که دست نشانده وانتصاب سرپرست محترم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میباشد روز شنبه هفته گذشته در پشت درهای بسته دفتر آقای احمدی صورت میگرفت که خوشبختانه چون هدف مشخص بود این جلسه با مسئولین انجمن ها صورت نگرفت و نکته آخر اینکه اگر قرار بود این جلسه مخفی بماند عکس و گزارش کل جلسه به بیرون ارایه و به سایتهای مختلف از جمله سقز نیوز – کردپرس – جام جم- تسنیم – و… فضا های شخصی و مجازی داده نمی شد ضمنا چنانچه در عکسها میبینید پیشکسوتان و اکثریت هنرمندان حضور داشتند ضمنا هیچ کس آقای احمدی رو به دادگاه نبرده تا قصاص قبل از جنایت شود با توجه به فرمایشات شخص مهندس بیگلیری دوست داشت آقای احمدی حضور نداشته باشد تا هنرمندان راحت تر بتوانند اظهار نظر کنند مضافا مثالی هم آورد آقای بیگلری مبنی بر اینکه امروز جلسه و دیدار با کارمندان بیمارستان داشته ام ریاست محترم بیمارستان حضور نداشته اند . ممنون آقای اصغری

 14. ناشناس

  on خرداد ۲۳, ۱۳۹۳ - پاسخ

  دوستان گرانقدر:
  دیدارجامعه فرهنگ وهنر هرشهربا مسئولین بلندپایه شهرستان,استان وکشور امری ضروری واجتناب ناپذیراست که می توانددربسترسازی حل مشکلات عدیده فرهنگی وهنری موثر,مفید ولازم باشد . تعامل جامعه فرهنگی وهنری با مسئولان میتواند حرکتی دوسویه باشد برای پیشبرد اهداف عالیه هنری وراهی باشد برای واکاهی مطالبات به حق هنرمندان این خطه مرزنشین که درقیاس با سایر استانهاازامکانات و زیرساختهای کمتری برخوردار بوده ومنزلت هنرمندان آن بسیار ساده به سخره گرفته شده وسبب دل آزردگی وعزلت نشینی بسیاری ازپیشکسوتان واصحاب قلم و اندیشه شده است وبجاست که هرازچند گاهی چنین دیدارهای حتی با کمترین حصول نتیجه شکل گیرد تا این عقده ها به دملهای چرکین بدل نشود و هرچه زودتردله آنرارا برداشته و به فکر التیامش باشیم.گروه تئاتر آناهیتا سقز همچون یک گروه فعال هنری شهرستان و استان که براساس تفکر گروههای مردم نهادمکانی را باهزینه گروهی به منظور تولیدبیشتر آثار هنری فراهم نموده است سعی داشته که همیشه با سایر هنرمندان و انجمنهای حاضردر شهرستان درصورت نیازهمکاری متقابل و دو طرفه ای را داشته باشد وبرهمین اساس وبراساس تقاضای استاد بی نیازتنها مکان این دفتردراختیار این جمع گرانقدر قرار گرفت که جلسه ای بسیار عالی و پرمحتوا بود . اما باید به عده ای از دوستان که نام هنرمند و روزنامه نگار را گاها به دنبال خود یدک می کشند خاطر نشان سازیم این جمع برآیند تفکر قاطع جامعه هنری سقز نبوده ونخواهد بود .این نشست صمیمی عده ای ازهنرمندان سقزبوده و قطعا می توانست بیشتر از این هم باشد اما اگربدنبال برپایی همایش بزرگ هنرمندان هستیم این وظیفه خطیراداره فرهنگ وارشاد اسلامی است که چنین بستری و فضایی را باحضور نماینده محترم ,مدیرکل ارشاد اسلامی ,فرمانداروسایرکارشناسان فرهنگی فراهم نماید تا درسطح کلان مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری فرهنگ وهنر این شهرستان بررسی گردد. عدم حضور هر کس در نشستی به منزله به هویتی و بی اساس بودن آن جلسه نیست چرا که اگر چنین باشد نام هنرمندبرازنده آن عزیزنیست زیراکه لازمه هنرمتانت و گذشت است که متاسفانه ازاین دوستان ندیدیم. این جلسه تنها نشستی صمیمی با هنرمندان بوده و شخص آقای بیگلری خواهان عدم حضورمدیریت ارشاد اسلامی بودتادرفضای به دور از تقابل وتنش مسایل مطرح گرددواین به دورازهرگونه یاوه گویی کودکانه استیضاح و… بوده است . کل مطالب عنوان شده در جلسه به صورت ضبط شده موجود می باشد و این سندی است که نشان دهد مطالبات جمع حاضر بسیار کلان تر از بحث کوچک مدیریت ارشاد بود . این باغی هم که دوستان متذکر شدن باغ ییلاقی نیست بلکه حیاط خانه تئاتر آناهیتا است که اعلام میداریم هر هنرمندگرانقدر سقزی یا انجمنی که در راستای اهداف عالیه هنر قصد گام بر داشتن و برگزاری کارگاه یا نشستی را درحدچند جلسه دارد با اعلام درخواست و موافقت هیت امنا گروه ,این مکان در اختیار آنان قرار خواهد گرفت و بعنوان مجموعه ی دوست دار هنر ,خاک پایشان را سرمه چشمانمان درخانه تئاتر آناهیتا می کنیم . با سپاس

 15. ناشناس

  on خرداد ۲۴, ۱۳۹۳ - پاسخ

  با سلام به گروه زحمتکش و هنری آناهیتا
  مسئول گروه آناهیتاچند سالی را مسئول کمیسیون فرهنگی شهر بود اما در زمان خدمتش چه اقداماتی انجام داده اند، اعلام بفرمایند.
  آیا در آن زمان هنرمندان مشکلاتی نظیر متن بالا که بهش اشاره کرده اید نداشته اند؟؟؟!!!
  پس باید بگوییم ایشان هم فقط نام مسئول را یدک کشیده اند و هیچ قدمی برای فرهنگ و هنر و کار فرهنگی وکار هنری برنداشته اند واگر فقط برای دوستانمان در این گروه بستری را فراهم کرده اند زینفع بوده اند .
  در ضمن کسی که انعطاف نداشته باشد و پذیرای نقد نباشد هنرمند ضعیفی به شمار میرود.
  در ضمن لازم به ذکر است دوستانی که سمتمان را بانام یدک یاد کرده اند گاها مطالب گروه آناهیتا را نیز یدک کشیده ایم، گاها که چه عرض کنم تا تقی به توقی میخورد از این گروه ما حمایتشان کردیم ولی ….ماهم منکر فعال بودن این گروه نیستیم.
  درضمن درمورد آقای اصغری بگویم که هنرمند توانایی هستند برای شهرمان وقابل احترام و باعث سربلندیه ، این هنرمند هم دررشته های ورزشی رزمی و هم در مباحث هنری افتخارات زیادی را برای شهرمان به ارمغان آورده اند واین طرز رفتار با ایشان صحیح نمی باشد زیرا ایشان نیز مانند یک صاحبنظر نظر خود را اعلام نمودند.
  واینجا اگر نظری از بنده یا آقای xوyداده میشود حتما دلیل بر تنش زدایی و … نمیباشدپس باید دوستانه رفتار کنیم واز حاشیه پردازی بپرهیزیم زیرا غیراز افزودن به مشکلات جامعه فرهنگ و هنر چیزی در بر نخواهد داشت.

 16. ناشناس

  on خرداد ۲۴, ۱۳۹۳ - پاسخ

  نظر همه شما عزیزان محترم است می دانم که همه برای ارتقای هنر این شهرستان تلاش می کنید. پس بیایید به جای مطرح کردن این موضوعات در راه گسترش فرهنگ و هنر این شهرستان تاریخی تلاش کنیم.
  زنده باشید.

 17. ناشناس

  on تیر ۳, ۱۳۹۳ - پاسخ

  این جلسه بیشتر برای این بود که رئیس … رو تخریب کنن و بستر سازی کنند تا … رو برای ریاست ارشاد پیشنهاد بدهند .

 18. ناشناس

  on مرداد ۱۶, ۱۳۹۳ - پاسخ

  سادش بخیر جمعه ها فقط برنامه ای یود که از شبکه کردستان پخش می شدآقای زارع زادهیا(حه مه ده نگ خوشی بود برنامه اجرا می کرد بدون ادعاوتا جایی هم که خبر دارم ال" هم مشغول تاتر وکارهای هنری هستندیعد از مدتی آقای صلاح محمدی و اسماعیل پاشایی هم به این جمع اضافه شدو انصافا" تیم قوی هم بودند ولی ما شا الله الا" آمار هنرمندان کارگردانان بقدری شده که نه احترام مانده نه پیشکیوتی عزیزان مگر ماچقدر تاریخ خمری داریم بس کنید تفرقه راا

پاسخ دهید