۰

دسته‌بندی نشده

سقز نیوز / جانما‌یی اشیاء تاریخی به دست آمده از گورستان قدیمی سقز در موزه سنندج

اسفند ۱۴, ۱۳۹۲ در ۴:۳۴ بعد از ظهر توسط

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان از جانمایی اشیاء به دست آمده در کاوش های باستان شناسی گورستان ملامچه سقز در موزه سنندج خبر داد.

به گزارش سقز نیوز ، علیرضا آذرشب اظهار کرد: اشیاء بدست آمده از کاوش‌های گورستان زاگرس (آبیدر) سنندج برروی اسکلت‌های موجود در موزه سنندج برای اولین بار جانمایی و در معرض دید عموم مردم قرار خواهد گرفت.

وی گفت: همچنین در ایام نوروز اشیاء به دست آمده از کاوش‌های باستان شناسی گورستان ملا مچه زیویه سقز و نیز اشیاء و ابزارهای دوره‌های نوسنگی که در بررسی های باستان شناسی شهرستان‌های کامیاران و سروآباد به دست آمده نیز در موزه سنندج جانمایی و به نمایش گذاشته خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان  تصریح کرد: این اشیاء برای اولین بار در موزه سنندج  به نمایش گذاشته شده است.

کارشناس گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان هم در گفت‌گو با خبرنگار تسنیم در سنندج گفت: در راستای توسعه گردشگری و معرفی جاذبه‌های گردشگری استان کردستان، این استان نیازمند تبلیغات و اطلاع رسانی‌های ویژه‌ای در ایام نوروز است.

وی گفت: این نیازمندی‌ها شامل چاپ نقشه راهنمای گردشگری استان به تعداد ۸۰ هزار نسخه، نقشه راهنمای گردشگری شهرستان‌ها به تعداد ۲۲۰ هزار نسخه، کتابچه راهنمای گردشگری استان به تعداد ۶۰ هزار جلد، ساک دستی تبلیغاتی ۱۵ هزار عدد، سی دی معرفی جاذبه‌های گردشگری استان به تعداد ۱۵ هزار حلقه، چاپ سری کارت پستا‌ل‌های جاذبه‌های گردشگری استان به تعداد ۲۰ هزار عدد است.

تیمور خالدی خاطر نشان کرد: چاپ بروشور معرفی جاذبه های گردشگری از قبیل خانه کرد، موزه سنندج، عمارت خسروآباد و غار کرفتو هر کدام ۱۰ هزار برگ، بروشور معرفی جاذبه‌های گردشگری و اماکن تاریخی شهرستان‌ها هر کدام ۱۰ هزار برگ و بروشور معرفی آیین های باستانی و سنتی استان از قبیل هه‌لپرکی، مراسم باستانی پیر شالیار و کومسایی هر کدام ۱۰ هزار برگ از دیگر نیازهایی است که باید تهیه و در اختیار مسافران و گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد.

وی افزود: در صورت تأمین اعتبار لازم بسترهای مناسبی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری و تاریخ و فرهنگی و قومی استان فراهم شده و زمینه رشد و توسعه گردشگری بیش از پیش به وجود خواهد آمد. 

هرگونه بهره برداری از این خبر فقط با ذکر منبع مجاز است

saqqez-news

برچسب‌ها, , ,

پاسخ دهید