۰

دسته‌بندی نشده

سقز نیوز / توزیع بیش از ۵۰ هزار اصله نهال در سقز به مناسبت هفته منابع طبیعی

اسفند ۱۴, ۱۳۹۲ در ۴:۴۰ بعد از ظهر توسط

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سقز از توزیع بیش از ۵۰ هزار اصله نهال در شهرستان سقز همزمان با هفته منابع طبیعی در این شهرستان خبر داد.

کریم شریفی در گفت‌وگو با سقز نیوز ، با اشاره به اهمیت درخت و درختکاری در اسلام اظهار کرد: کاشت درخت و نگهداری از آن در دین اسلام بسیار سفارش شده تا جایی که پیامبر فرموده‌اند شکستن یک شاخه درخت هم چون شکستن بال فرشتگان است.

وی به برنامه‌های هفته منابع طبیعی در شهرستان سقز اشاره کرد و گفت: توزیع نهال میان نمازگزاران، پخش بروشور و ارسال پیام‌های مرتبط با منابع طبیعی و برگزاری جشن درخت‌کاری، از جمله این برنامه‌ها است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سقز از برگزاری جشن درختکاری با همکاری شهرداری سقز  و با حضور مسئولان شهرستان در اماکن عمومی هم‌زمان با هفته منابع طبیعی خبر داد و تصریح کرد: بیش از ۵۰ هزار اصله نهال از گونه‌های مختلف از قبیل سرو نقره‌ای، سرو خمره‌ای، صنوبر، افرا زمینی، زبان گنجشک و کاتالیا در بین  اقشار مختلف مردم و دهیاران به صورت رایگان توزیع خواهد شد.

وی  با تاکید بر اینکه حفظ و احیای منابع طبیعی می‌تواند موجب رشد و توسعه اقتصادی شود گفت: مشارکت مردم و همراهی دستگاه‌های اجرایی با منابع طبیعی برای حفظ این نعمت الهی بسیار ضروری است .

شریفی با بیان اینکه  امسال به علت آتش سوزی ۲۰۰ هکتار از مراتع  این شهرستان سقز از بین رفته است گفت: با مشارکت شورای روستاها و دهیاران روستاهای چاپان علیا، ایرانخواه، اینچکه و ایوب  بیش از ۲۰۰ کیسه انواع بذر از گیاهان مرغوب در مراتعی که دچار آتش سوزی شده بودند، پخش شد.

وی گفت: پروژه تبدیل زمین های دیم کم بازده به علوفه کاری با استفاده از بذر یونجه و توزیع کود شیمیایی مناسب در سطح ۱۴ هکتار در روستاهای کانی سفید علیا و مرخز از دیگر اقدامات منابع طبیعی شهرستان سقز در سال جاری عنوان کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سقز با اشاره به بهبود وضعیت منابع طبیعی افزود: لزوم توجه به مشارکت همه آحاد جامعه به ویژه تشکل‌ها و جوامع محلی در امر حفظ، احیا، توسعه  و بهره برداری از این منابع ضروری است.

وی یکی از راه‌های گسترش فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی را فرهنگ سازی از طریق دستگاه‌های اجرایی عنوان کرد و گفت: دستگا‌ها با انجام برنامه‌های فرهنگ‌ساز در چارچوب حفظ منابع طبیعی می‌توانند نقش موثری در برون‌رفت وضعیت موجود منابع طبیعی و فرهنگ‌سازی حفظ منابع و مراتع در افکار عمومی داشته باشند.

هرگونه بهره برداری از این خبر فقط با ذکر منبع مجاز است

saqqez-news

پاسخ دهید