۰

اجتماعی

سقزنیوز/فرماندار سقز، همه وظیفه داریم از منابع آبی حراست کنیم

اسفند ۱۸, ۱۳۹۴ در ۹:۲۴ بعد از ظهر توسط

همه وظیفه داریم از منابع آبی حراست کنیم

فرماندار سقز تاکید کرد

حراست از منابع آبی وظیفه همه است

فرماندار ویژه سقز با بیان اینکه این شهرستان از منابع آبی زیرزمینی محروم و بیشتر منابع آبی آن سطحی است، خواستار اتخاذ تمهیدات لازم برای حفاظت و حراست از منابع آبی شد.

به گزارش سایت خبری سقز نیوز، علی‌اکبر ورمقانی در جلسه حفاظت از منابع آب شهرستان سقز که ظهر امروز برگزار شد، اظهار داشت: منابع آبی شهرستان به شدت وابسته به بارش‌های سالانه است و سال‌هایی که میزان بارندگی کاهش می‌یابد شهرستان با بحران کم‌آبی در حوزه آب آشامیدنی و کشاورزی قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه، شهرستان از لحاظ تخصیص منابع آب نیز با مشکل مواجه است، تاکید کرد: باید در پایاب سد شهید صالحیان (چراغ ویس) سقز، مصرف آب کشاورزی نیز تامین شود.

ورمقانی در خصوص بحث چاه‌های عمیق و غیرعمیق نیز اعلام کرد: باید جلو حفر چاه‌های جدید گرفته شود و چاه‌هایی که شهروندان به آن نیاز ندارند و منابع آبی را تهدید می‌کنند، مسدود شود.

وی با بیان اینکه، بخش زیادی از حوزه آبریز دریاچه ارومیه در حوزه منابع آبی سقز قرار دارد، ادامه داد: برگزاری جلسه احیای دریاچه ارومیه در سقز بسیار ضروری و باید پیگیری شود.

فرماندار سقز با اشاره به اینکه، در زمان اجرای طرح‌ها باید بحث دسترسی آب مطرح شود و آن موضوعی بسیار جدی است، تصریح کرد: گاهی به دلیل در نظر نگرفتن این امر مهم، طرح با چندین سال تاخیر به سرانجام و مرحله اجرا می‌رسد.

وی پیرامون بحث تخلیه روستای بله‌جر توسط مردم این روستا هم عنوان کرد: با توجه به اینکه مراحل قضایی آن تقریبا به اتمام رسیده انتظار این است که مردم به قانون تمکین کنند.

رئیس دادگستری شهرستان سقز هم با عنوان اینکه، منابع آب محدود و صیانت از آن وظیفه سنگینی است بیان کرد: باید برنامه مدون برای حفاظت از منابع آب تدوین و اقدامات در حد تصمیم‌گیری‌های جزیی باقی نماند و اجرایی شود.

بهادر اسدی با بیان اینکه، یک هزار و ۹۱ چاه غیرمجاز بر اساس‌‌ نامه اداره منابع آب در شهرستان سقز وجود دارد، افزود: تاکنون ۲۸۵ مورد آنها برای تشکیل پرونده به دادگستری ارجاع شده است.

وی ادامه داد: در صورت تکمیل مراحل قانونی تخلیه روستای بله‌جر هم این موضوع به صورت جد و ویژه توسط دادگستری پیگیری می‌شود.

مدیر منابع آب شهرستان سقز هم عنوان کرد: برنامه‌های مناسبی برای احیا و تعادل‌بخشی حفاظت از منابع آب تدوین شده که وجود پنج اکیپ بازرسی و گشت برای کنترل چاه‌های غیرمجاز و برداشت شن و ماسه از این موارد است.

انور کریمی‌کانی اضافه کرد: به دلیل عدم تخصیص آب، توسعه زمین‌های دیم به آبی در دستور کار وزارت نیرو قرار ندارد.

رسول حاجی‌اسماعیلی رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان سقز هم با بیان اینکه شهرداری برای استفاده از خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب درخواست کرده‌اند، عنوان کرد: آزمایش‌های لازم برای مجاز و غیرمجاز بودن آن در دست بررسی است.

پیمان صاحبی نماینده منابع طبیعی هم خواستار اعلام تعیین بستر توسط منابع آب و ارائه آن به ادارات و کشاورزان برای اطلاع دقیق برای رعایت آن شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سقز هم عنوان کرد: برای حفاظت از منابع آب کشاورزی تاکنون ۲۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی به آبیاری تحت فشار درآمده و ۴۰۰ هکتار نیز در دست اقدام است.

محمد پیشداد عنوان کرد: خرید لوله برای جلوگیری از هدررفت آب و تامین اعتبار مورد نیاز آن به میزان پیشنهادی بیش از ۱۵۰ میلیارد ریال برای حفاظت از منابع آبی در دستور کار است.

برچسب‌ها, , ,

پاسخ دهید