۰

فرهنگی هنری

سقزنیوز/ حوزه میراث فرهنگی، نیاز به توجه جدی و جذب اعتبارات ملی دارد

آذر ۲۷, ۱۳۹۴ در ۱:۰۰ بعد از ظهر توسط

فرماندار سقز

حوزه میراث فرهنگی، نیاز به توجه جدی و جذب اعتبارات ملی دارد

فرماندار ویژه شهرستان سقز با بیان اینکه، حوزه میراث فرهنگی، مظلوم واقع شده است گفت، این حوزه نیاز به توجه جدی و جذب اعتبارات ملی دارد.

به گزارش سایت خبری سقز نیوز، علی اکبر ورمقانی ظهر امروز در دیدار با مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان، خواستار تلاش بیش تر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردگشری استان برای احیای بیشتر فرهنگ گردشگری و حفظ آثار باستانی و تاریخی شد.

فرماندار ویژه سقزافزود: تعدادی طرح گردشگری در شهرستان سقز در حال ساخت است و نیازمند تسهیلات هستند که بعضی بانک ها همکاری مناسبی ندارند که از جمله به بانک صنعت و معدن استان اشاره کرد.

وی اشاره کرد: مقرر شد اداره کل به ازای هر میزان اعتباری که شهرستان اختصاص می دهد دو برابر آن از محل اعتبارات ملی جذب و به شهرستان اختصاص دهد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان هم گفت: حفاری های نجات بخشی و ضروری برای برخی از مکان ها و محدوده تاریخی باستانی در دستور کار قرار دارد.

سید محسن علوی افزود: گورستان ملامچه، تپه باستانی زیویه و محدوده کانی زیرین از جمله محدوده های تاریخی سقز است که نیاز به کاوش دارد.

وی اضافه کرد: رایزنی برای ساخت موزه و تلاش و پیگیری برای راه ندازی موزه مشارکتی با شهرداری در حمام «حاج صالح» نیز از برنامه های این اداره کل برای شهرستان سقز است.

وی اظهار کرد: کمبود اعتبار از مهمترین مشکلات میراث فرهنگی است به شیوه ای که در سال های گذشته به دلیل تخصیص نامناسب اعتبار به تبع آن اعتبارات ملی نیز به آن اختصاص نیافته است.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سقز هم عنوان کرد: این شهرستان دارای ۳۵۰ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی است که ۱۵۰ مورد از آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و ۱۰ اثر دیگر نیز در نوبت ثبت قرار دارد.

حمید گلالی پور خواستار تلاش اداره کل برای جذب تسهیلات جهت اختصاص به هتل های در دست ساخت شهرستان شد و اعلام کرد: حفارری ضروری محدوده باستانی کانی زیرین سال آینده انجام خواهد شد.

DSC01748 [saqqez news]

DSC01751 [saqqez news]

برچسب‌ها, , , ,

پاسخ دهید