۰

گفت و گوی خبری

سقزنیوز/ ازپزوهشگران برتر سقزی تجلیل شد

آذر ۳۰, ۱۳۹۳ در ۱۰:۰۰ قبل از ظهر توسط

=======================================

پژوهشگران برتر سقز تجلیل شدند

مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و تجلیل از پژوهشگران برتر  توسط دانشگاه های سقز (پیام نور، آزاد اسلامی، علمی- کاربردی و فنی و حرفه ای) با حمایت فرمانداری ویژه شهرستان سقز، شهرداری و شورای شهر در سالن اجتماعات آموزشکده فنی و حرفه ای برگزار شد.

سخنرانی رئیس آموزشکده فنی و حرفه ای

به گزارش سایت خبری سقز نیوز،در ابتدای مراسم رئیس آموزشکده فنی و حرفه ای سقز ضمن خیرمقدم به حاضرین، علم، سیاست، فرهنگ، اقتصاد و پژوهش را مجموعه ای بهم پیوسته بیان کرد و گفت: دانشگاه ها با نقش آفرینی در تولید علم و پژهش و اقتصاد دانش بنیان، ضمن حل مشکلات به پیشرفت و توسعه جامعه کمک می نمایند که این مسئله نقش راهبردی در تقویت امنیت ملی خواهد داشت

مهندس سیدیان هدف از برگزاری این مراسم را پرورش تفکر علمی، هم افزایی توانمندی های علمی، تکریم پژوهشگران، توجه به پژوهش در تصمیم گیری های مختلف، هماهنگی بیشتر در امورات پژوهشی و…بیان نمود.

تاکید فرماندار سقز بر کاربردی و عملیاتی نمودن پژوهش ها

سپس معاونت استاندار و فرماندار وِیژه شهرستان سقز، تحقیق و پژوهش بسترساز پیشرفت و تصمیمات بهینه در جامعه دانست و گفت: پیشرفت های دفاعی، هسته ای، صنعتی و کشاورزی کشور به برکت مجاهدت جوانان تلاشگر این مرز و بوم و توجه به مقوله پژوهش انجام گرفته است

مهندس علی اکبر ورمقانی با بیان اینکه لازمست دستگاه های اجرایی اهمیت ویژه ای به امر پژوهش و مطالعه در اجرای طرح ها بدهند، خواستار عملیاتی، کاربردی و بهینه نمودن فعالیت های پژوهشی متناسب با نیاز جامعه و در جهت توسعه منطقه شد و گفت: در این راستا ارتباط تنگاتنگ دانشگاه ها با نهادهای اجرایی ضروریست.

رئیس دانشگاه آزاد سقز خواستار تشکیل نظام تدبیر اقتصادی شد

در ادامه رئیس دانشگاه آزاد واحد سقز با اشاره به اهمیت مقوله علم و پژوهش از دیدگاه قرآن کریم و همچنین پیشتازی کشور در تولید علم و مقالات بین المللی، خواستار توجه بیشتر به کیفیت، کاربردی و بنیادی نمودن سمت و سوی تولیدات علمی و پژوهشی شد.

دکتر شهباز محسنی افزود: پیشرفت جامعه از توسعه دانشگاه ها و مراکز تولید علم شروع می شود در این راستا تشکیل نظام تدبیر اقتصادی شهرستان متشکل از نخبگان و اساتید دانشگاه های سقز برای ارائه ایده و راهکار جهت توسعه این شهرستان شد.

رئیس دانشگاه پیام نور سقز: ستاد پژوهش شهرستان تشکیل شود

سپس رئیس دانشگاه پیام نور مرکز سقز با اشاره به ارتباط تنگاتنگ پیشرفت و شتاب توسعه با تولید دانش و پژوهش، گفت: تعریف الگوی پیشرفت کشور متناسب با ظرفیت، الزامات و پتانسیل های ملی و منطقه ای و با اهداف کاربردی امری ضروری است

دکتر علیرضا شریفی با برشمردن مشکلات فراروی مقوله پژوهش در جامعه و دانشگاه ها، خواستار تقویت فرهنگ پژوهش، اصلاح رویه­ها، حمایت جدی از طرح های تحقیقاتی، توجه جدی به مقوله پژوهش در تصمیم گیری ها و… شد

رییس دانشگاه پیام نور سقز در پایان سخنان خود، خواستار تشکیل ستاد پژوهش شهرستان به ریاست فرماندار و با حضور دانشگاه ها و مراکز علمی شهرستان برای هماهنگی، سامان بخشی و توسعه فعالیت های پژوهشی، ارتباط بیشتر دانشگاه ها با بخش صنعت و دستگاه های اجرایی شد.

سخنرانی نماینده دانشگاه علمی کاربردی واحد سقز

در این مراسم همچنین مهندس یوسفی نماینده دانشگاه علمی کاربردی خواستار ارتباط بیشتر دانشگاه ها و اساتید با یکدیگر و همچنین ارتباط بیشتر دانشگاه ها با بخش صنعت و سرمایه گذاری شد.

نماینده سقز و بانه: پژوهش موجب بهینه نمودن تصمیمات و پیشرفت جامعه می شود

سخنران بعدی این مراسم نماینده شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی بود

مهندس محسن بیگلری گفت: اقدامات و تصمیمات بدون پژوهش و مطالعه جامع سبب تحمیل هزینه به کشور می شود، لذا توجه جدی به مقوله تحقیق و پژوهش، موجب بهینه نمودن تصمیمات و پیشرفت مناسب کارها خواهد شد

نماینده سقز و بانه، عدم توجه به نتایج تحقیقات انجام شده در دانشگاه ها را یکی دیگر از مشکلات جامعه بیان نمود و افزود: لازمست مکانیزم ها و تصمیماتی برای کاربردی نمودن پژوهش ها و استفاده از نتایج آنها در تصمیمات و مسائل مختلف اندیشیده شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان با اشاره به صبغه فرهنگی بودن استان کردستان و شهرستان سقز، از وجود و افزایش برخی آسیب های اجتماعی از جمله طلاق در این منطقه انتقاد کرد و پرسید: چرا استان کردستان در بحث طلاق رتبه چهارم کشوری و سقز باید رتبه اول استان را داشته باشد؟ آسیبی که تبعات منفی زیادی داشته و  زیبنده سقز و کردستان نمی باشد

وی با بیان اینکه صحت این آمارها جای تردید دارد، خواستار تحقیقات و ریشه یابی این مشکل همراه با ارائه راه حل های مناسب شد

بیگلری با اشاره به اهمیت توجه به دانش و تولیدات علمی در تصمیم گیری ها، خواستار تشکیل کمیته ای مشورتی متشکل از اساتید دانشگاه های سقز جهت ارائه برنامه و راهکارهای توسعه شهرستان به نماینده مجلس، فرماندار و مسئولین شد.

در پایان این مراسم از پژوهشگران  دانشگاه های سقز (پیام نور، آزاد اسلامی، علمی- کاربردی و فنی و حرفه ای) و مدیریت آموزش و پرورش با دادن لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شد.

تاریخ انتشار خبر ۳۰ آذر ۱۳۹۳ ساعت۱۰:۱۵

هرگونه برداشت مطالب با ذکر منبع بلامانع است

Saqqez news

برچسب‌ها, , , ,

پاسخ دهید