۰

اجتماعی

سقزنیوز/همایش مقابله با آسیب های ناشی از مین در سقز به کار خود پایان داد

فروردین ۱۹, ۱۳۹۵ در ۱:۴۲ بعد از ظهر توسط

همایش مقابله با آسیب های ناشی از مین در سقز به کار خود پایان داد

همایش “بایسته ها و راهبردهای مقابله با آسیب های ناشی از مین” شامگاه پنجشنبه در دانشگاه پیام نور سقز به کار خود پایان داد.

به گزارش سایت خبری سقز نیوز،در این همایش علمی- فرهنگی که توسط دانشگاه پیام نور- مرکز سقز با همکاری دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه (جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران) و انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد شعبه غرب کشور و با حضور اساتید و صاحبنظران این حوزه، جمعی از مسئولان شهرستان و شهروندان در سالن آمفی تئاتر مرکز سقز برگزار شد. رئیس دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر کشور گفت: استقرار امنیت و آرامش اجتماعی و حفظ حقوق فردی و عمومی نیازمند حاکم شدن قواعد و مقررات است که  با پیدایش نهاد دولت و سازمان های بین المللی این قواعد و مقررات متحول و جنبه بشردوستانه به خود گرفت.

مهرداد اشراقی به اثرات زیانبار جنگ و اهداف توسعه طلبانه آن اشاره و اظهار کرد: یکی از تبعات جنگ ها، استفاده از مین بعنوان سلاح دفاعی است که اثرات نامطلوبی دارد، لذا کاهش این اثرات منفی نیازمند تقویت مقررات بشردوستانه و نیز نقش آفرینی مثبت و موثر دولت و نهادهای مردمی و مدنی است.

رئیس شعبه غرب انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد هم بیان کرد: یکی از وظایف سازمان های بین المللی تولید قواعد در جهت گسترش صلح و امنیت بین المللی است.

دکتر اسعد اردلان خاطرنشان کرد: هرچه این قواعد تقویت شوند و صلح مستقر شود، جنگ کمتر و در نتیجه آثار زیانبار آن از جمله: مین، نیز کمتر خواهد بود.

در ادامه این همایش پنل های علمی با حضور اساتید و صاحبنظران شروع شد. پنل اول تحت عنوان “ضرورت های علمی و مسائل مربوط به مین” و با مدیریت جبار اصلانی دانشجوی دکتری حقوق بین الملل از دانشگاه تهران اجرا شد

دکتر امیرحسین رنجبریان استاد دانشگاه تهران سخنرانی خود را با موضوع “رویارویی حقوقی- انسانی با مین های ضد نفر” ارائه داد، سپس طاهره عزیزی کارشناس ارشد حقوق بشر از دانشگاه شهید بهشتی به بیان “حق دانستن و تبعات جنگ” پرداخت و در ادامه دکتر ناصر سرگران فارغ التحصیل حقوق بین الملل از دانشگاه تهران و استاد دانشگاه پیام نور سقز به سخنرانی تحت عنوان “در جستجوی قاتل خفته در خاک؛ از مواجه عینی تا رویارویی علمی” پرداخت و بر اقدامات فرهنگی، اجتماعی و عملی برای غلبه بر محدودیت ها و تبعات ناشی از مین و توانمندسازی آسیب دیدگان تاکید نمود.

پنل دوم تحت عنوان “ظرفیت سنجی مقررات داخلی و بین المللی برای مقابله با آثار نامطلوب ناشی از مین” با مدیریت دکتر اسعد اردلان برگزار شد.

“مروری بر تعهدات دولت ها در چهارچوب کنوانسیون اتاوا” موضوع سخنرانی دکتر پوریا عسگری استاد دانشگاه علامه طباطبایی در این پنل بود و سپس عثمان مزین وکیل قربانیان مین به سخنرانی تحت عنوان “درنگی بر قوانین و مقررات داخلی در حمایت از قربانیان مین” پرداخت و گفت: براساس ۴ قاعده: لاضرر، تسبیب، الهلم و مسئولیت مدنی، دولت ها مکلف به حمایت از شهروندان و جبران خسارات وارده ناشی از مین هستند.  در ادامه دکتر حسین احمدی نیاز وکیل قربانیان مین سخنرانی خود را با موضوع “نقش وکیل در احقاق حق قربانیان مین در مراجع قضایی” ارائه و دسترسی آسان به عدالت قضایی و دادرسی عادلانه و حمایت قضایی را دو خواسته اصلی قربانیان مین عنوان نمود.

پنل سوم به موضوع “بررسی ابعاد اجتماعی و روانشناختی قربانیان مین” با مدیریت دکتر حسین محمدزاده استاد جامعه شناسی دانشگاه پیام نور کردستان اختصاص داشت. دکتر اسعد اردلان رئیس شعبه غرب انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد در این پنل به تبیین “نقش جوامع مدنی در مقابله با آسیب های ناشی از مین” پرداخت. در ادامه “آثار روانشناختی مین بر قربانیان آن” توسط سلیمان اویسی قربانی مین تشریح شد.

مهدی فردیان کارشناس ارشد جامعه شناسی از دانشگاه تهران نیز به تبیین “پیامدهای اجتماعی مین بر قربانیان با آسیب بینایی” پرداخت.

پنل چهارم با موضوع “آموزش مخاطرات مین” و با مدیریت بهنام صادقی فعال مین زدایی برگزار شد. در این پنل سمیه برسان مسئول پروژه آگاه سازی از خطرات مین به بیان “فعالیت های هلال احمر استان کردستان در ارتباط با آموزش و آگاه سازی از مخاطرات مین” پرداخت و جبار طهماسبی مدیرعامل موسسه ماف سخنرانی خود را با عنوان “بایسته های برنامه آموزش خطرات مین؛ مشاهدات و راهبردهای برنامه آموزش خطرات مین” ارائه داد.

سخنران پایانی همایش نیز دکتر امیرحسین رنجبریان استاد دانشگاه تهران بود که ضمن جمع بندی همایش و مسائل مطرح شده، عزم همگانی و جدی دولت و نهادهای مدنی و مردم برای پاکسازی، آموزش و آگاهی بخشی و کاهش خطرات مین و نیز حمایت از قربانیان و خسارت دیدگان مین ضروری اعلام و شهرستان سقز و استان کردستان را دارای ظرفیت های بالقوه خصوصاً از لحاظ منابع انسانی و فرهنگی دانست و بر توسعه این برنامه های علمی برای کاهش آسیب ها و تبعات مین و موارد مشابه تاکید نمود.

سخنرانی امیر سرتیپ ابوالحسنی فرمانده تیپ ۲۲۸ سرلشگر ابراهیم ثابت (ارتش سقز) در خصوص جنگ تحمیلی و نیز مجاهدت های رزمندگان و اکیب های پاکسازی مین در غرب کشور؛ سخنرانی رحمان حکیمی رئیس اداره بهزیستی سقز در مورد اقدامات بهزیستی برای حمایت از مددجویان؛ بیان خاطرات و آسیب های ناشی از مین توسط چند نفر از آسیب دیدگان مین، توزیع بسته های آموزشی- فرهنگی در مورد خطرات و آسیب های مین و… از دیگر برنامه های این همایش بود.

برچسب‌ها, , , ,

پاسخ دهید