۰

دسته‌بندی نشده

سقزنیوز/امسال در سقز بیش از ۵۰۰ تن عسل برداشت می شود

تیر ۲۷, ۱۳۹۵ در ۱۱:۱۰ قبل از ظهر توسط

امسال در سقز بیش از ۵۰۰ تن عسل برداشت می شود

زنبوردار نمونه سقزی

امسال بیش از یک هزار ملکه زنبور عسل پرورش می دهم

یک زنبور دار حرفه ای در سقز گفت، امسال بیش از یک هزار ملکه زنبور عسل در مزرعه خود پرورش می دهم.

به گزارش سایت خبری سقز نیوز، محمد توسلی امروز در بازدید جمعی از مسئولان از فعالیت های زنبورداری وی افزود: دارای ۲۸۰ کندو زنبور عسل مدرن هستم که پیش بینی می کنم در سال جاری از هر کندو ۲۵ کیلوگرم عسل طبیعی تولید کنم.

وی که در زمینه تولید عسل طبیعی، ژله رویال، پرورش و تولید ملکه زنبور عسل نیز فعالیت می کند اضافه کرد: در سال گذشته در زمینه تولید ژله رویال یک کیلوگرم تولید شده است که در سال جاری این میزان به سه کیلوگرم خواهد رسید.

توسلی که دارای گواهینامه های صنعتی درجه دو آموزش فنی و حرفه ای تربیت زنبور و بهداشتی سلامت و پروانه فعالیت در رشته زنبور داری، آموزش اصلاح نژاد و پایان دوره آموزش تلقیح مصنوعی ملکه زنبور عسل است، دارای سابقه ۱۸ ساله در زمینه حرفه زنبور داری می باشد.

این عضو شرکت تعاونی زنبور داران شهرستان سقز در روستای قلقله در بخش مرکزی شهرستان سقز فعالیت دارد که حدود ۶۰ کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد.

وی با اشاره به اینکه جاده دسترسی به روستای قلقله بسیار سخت گذار و برای تردد هزینه های مضاعفی را به آنان تحمیل می کند، از مسئولان خواست نسبت به رگلاج جاده و شن ریزی آن مساعدت کنند.

اسماعیل فتاحی کارشناس واحد زنبورداری جهاد کشاورزی هم در این بازدید بیان کرد: تعداد یک هزار و ۱۱۰ نفر زنبور دار در این شهرستان مشغول فعالیت هستند.

این کارشناس افزود: با توجه به بهار پرگل شهرستان و اینکه منطقه سرشیو بکر و دارای گیاهان خوب برای زنبورهای عسل است، پیش بینی کرد امسال بیش از ۵۰۰ تن عسل در شهرستان تولید شود.

وی عنوان کرد: در شهرستان سقز ۴۱ هزار کندوی مدرن و بومی وجود دارد که از این طریق برای بیش از ۲ هزارو پانصد نفر به شیوه مستقیم و غیر مستقیم ایجاد شغل شده است.

برچسب‌ها, , , ,

پاسخ دهید