۰

دسته‌بندی نشده

سرطان در بین کودکان مریوانی و بانه ای، بیشتر از دیگر شهرهای استان است

شهریور ۱۱, ۱۳۹۶ در ۸:۳۷ قبل از ظهر توسط

سرطان در بین کودکان مریوانی و بانه ای، بیشتر از دیگر شهرهای استان است

کودکان مریوان و بانه بیشترین آمار سرطان کردستان دارند/ عدم رعایت بهداشت در مرحله درمان علت مرگ اطفال سرطانی است

کودکان شهرستان‌های مریوان و بانه مبتلا به سرطان خون، بیشترین مراجعه‌کنندگان به بیمارستان بعثت سنندج هستند که بارزترین علت مرگ و میر آنها عدم رعایت بهداشت در مرحله درمان است.

به گزارش سایت خبری سقز نیوز و به نقل از فارس، بدن ما از هزاران سلول مختلف تشکیل شده است که این سلول‌ها در کنار هم بافت‌ها و اندام‌های مختلف بدن را می‌سازند، قابلیت رشد، تکثیر و همانندسازی از ویژگی‌های سلول زنده است، ساختار ژنتیک هر سلول که مربوط به DNA است، سرعت رشد، تقسیم و زمان مرگ آن را تعیین می‌کند.

در حالت طبیعی بدن، سلول‌های فرسوده با سلول‌های جوان از یک برنامه منظم پیروی می‌کنند و فرایند رشد و تجدید سلولی به طور ثابت در بدن اتفاق می‌افتد.

گاهی اوقات تقسیم سلولی در بدن فرد، بدون کنترل و به صورت غیرعادی انجام می شود که رشد غیرعادی و بیش از حد سلول‌های بافت تومور نامیده می‌شود که این تومورها می‌توانند خوش‌خیم یا بدخیم باشند.

طبق گفته پزشکان، سلول‌های سرطانی ممکن است با جریان خون و یا بستر لنفاتیک به مناطق دورتری در بدن منتقل شوند.

احتمال بروز سرطان در سنین مختلف وجود دارد ولی با افزایش سن احتمال آن افزایش می‌یابد.

بیش از ۲۰۰ نوع متفاوت از سرطان در جهان وجود دارد که هر کدام به شیوه‌های مختلفی ایجاد می‌شود، طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، سرطان عامل ۱۳ درصد از مرگ و میرها در دنیا است.

بیماری سرطان انواع مختلفی دارد: کارسینوم «در پوست یا بافت‌ها آغاز می‌شود که سطوح اندام‌های داخلی را می‌پوشاند»، لنفوم و میلوم «سرطانی است که در دستگاه ایمنی بدن آغاز می‌شود»، سارکوم «در استخوان، غضروف، بافت چربی، عضله، عروق خونی یا بافت‌های همبند و پشتیبان آغاز می‌شود»، لوسمی «نوع دیگری از سرطان است که در بافت‌های خون‌ساز مانند مغز استخوان شروع می‌شود» و سرطان‌های دستگاه عصبی مرکزی که در بافت مغز و طناب نخاعی ایجاد می‌شود.

سرطان خون، شایع‌ترین نوع در کودکان است

در میان سرطان‌های موجود، شایع‌ترین نوع آن، سرطان خون است که در اطفال به وفور مشاهده می‌شود.

فوق تخصص خون کودکان بیمارستان بعثت سنندج گفت: شایع‌ترین سرطان میان کودکان، سرطان خون است و به دنبال آن سرطان مغز دومین سرطان شایع در اطفال است.

به گفته برهان مرادویسی، در سنین زیر ۱۴ سال سرطان خون از انواع دیگر سرطان‌ها بیشتر مشاهده می‌شود که شایع‌ترین نوع آن سرطان خون نوع لنفوئید است اما با این اوصاف تومورها در افراد زیر ۱۴ سال اکثرا با توجه به رعایت برخی نکات بهداشتی و درمانی، درمان می‌شوند.

این پزشک در ادامه افزود: در میان پسران سرطان خون دو برابر دختران است، پیش‌آگاهی و پاسخ به درمان در دختران بهتر از پسران است.

به گفته این پزشک حاذق، رعایت اصول بهداشتی در روند بهبودی و درمان کودکان سرطانی نقش مهمی ایفا می‌کند، چون به دلیل داروهای شیمی درمانی، کودک ضعف سیستم ایمنی پیدا می‌کند و آماده عفونت و گیرایی آن است.

وی اذعان داشت: آجیل، خشکبار، میوه‌های خشک شده، میوه‌های پوست نازک که با پوست خورده می‌شود، غذاهای خام، جگر، فست‌فودها.. به دلیل ریسک عفونت‌های قارچی در افراد مبتلا به سرطان ممنوع است.

مرادویسی تصریح کرد: با طرح تحول نظام سلامت، دولت، تمامی هزینه دارو و درمان بیمارانی که تحت مداوا و شیمی‌درمانی در بیمارستان بعثت بستری هستند را تقبل کرده است و خانواده‌های این کودکان دیگر دغدغه مالی و هزینه‌های گزاف این بیماری را ندارند.

درمان بیماری سرطان در کودکان چهار سال طول می‌کشد

پزشک فوق‌تخصص خون کودکان خاطرنشان کرد: شهرستان‌های بانه و مریوان بیشترین مراجعه‌کنندگان به این مرکز درمانی به علت ابتلا به سرطان خون در کودکانشان هستند.

وی گفت: درمان بیماری سرطان در کودکان چهار سال طول می‌کشد که تقریبا در این بازه زمانی، حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از کودکان مبتلا بهبود می‌یابند و ۲۰ تا ۳۰ درصد از آنها فوت می‌کنند که بیشترین علت مرگ کودکان سرطانی، عدم رعایت بهداشت در مرحله درمان است چون استعداد به گیرایی عفونت دارند که منجر به مرگ و میر آنها می‌شود ولی با این حال دلیل تمامی سرطان‌ها ناشناخته است اما در این میان نقش حشره‌کش‌ها، اشعه‌های رادیواکتیو، سی‌تی‌اسکن و وراثت که بیشتر در بروز توده‌های سرطانی نقش دارند، کم تاثیر نیست.

مرادویسی با اشاره به اینکه در میان کودکان، سرطان مساوی با مرگ و پایان زندگی نیست، افزود: تفاوت این بیماری درمان برای  کودک مبتلا برای گرفتن شفا و در بزرگسالان برای طولانی‌شدن عمر است، در اطفال امید به درمان بیشتر است و به هدف شفاست نه تسکینی و افزایش طول عمر.

به گفته یکی دیگر از پزشکان متخصص خون‌شناسی، سرطان خون علائم غیراختصاصی از جمله، تب ضعیف، بی‌حالی، درد استخوانی که شبانه موجب بیداری کودک می‌شود دارد و علائم اختصاصی سرطان خون در کودکان، کم خونی، تنگ نفسی، رنگ پریدگی، ایجاد کبودی در بدن و خونریزی از مخاط همراه با عفونت‌های شدید است.

وی در ادامه شایع‌ترین سن سرطان را میان اطفال در سنین ۲ تا ۵ سال عنوان کرد و افزود:   بعضی از سرطان‌ها به صورت توده‌ای شکمی، قفسه سینع، بزرگی غدد لنفاوی است که شایع‌ترین تومورها در کودکان ۲ تا ۵ سال،  تومور کلیه است، مهم‌ترین علائم این توده بدون درد که در زمان دوش گرفتن و تعویض لباس کودک والدین متوجه برجستگی آن می‌شوند.

بیشترین کودکان سرطانی کردستان از بانه و مریوان هستند

پرستار بخش انکولوژی و سرطان‌شناسی بیمارستان بعثت سنندج خاطرنشان کرد: در طول سال گذشته۸۰ کودک از یک تا ۱۵ سال به علت ابتلا به بیماری سرطان به این مرکز آمده که از این تعداد، ۷۰ درصد آنها پسران بودند که بیشترین آنها مبتلا به سرطان خون و از شهرستان‌های بانه و مریوان بودند.

ماریا عباسی در ادامه گفت: در وقوع بیماری سرطان عوامل مختلفی از جمله، ژنتیک، محیط، تغذیه، بهداشت، پارازیت‌های ماهواره‌ای، آب و هوا تاثیرگذارند که در این میان درمان این افراد بستگی به نوع بیماری و سرطان آنها دارد، افراد مبتلا به سرطان خون نوع all تا ۸۰ درصد بهبود می‌یابند.

به گفته وی، ۹۰ درصد افراد مبتلا به سرطان مراجعه‌کننده به این بیمارستان، از اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه هستند، هزینه درمان آنها رایگان است.

مژگان محمدی یکی دیگر از پرستاران بخش سرطان‌شناسی بیمارستان بعثت سنندج با عنوان اینکه هر سرطان خون در میان اطفال  چهار سال طول می‌کشد تا به بهبودی منجر شود، گفت استرس، تغذیه و ژنتیک از دلائل عمده سرطان خون را عنوان کرد.

برچسب‌ها, , , , ,

پاسخ دهید