۰

اقتصادی

بازارچه سیف سقز ظرفیت مهمی در راستای اشتغال دارد

تیر ۲۰, ۱۳۹۶ در ۱:۳۶ بعد از ظهر توسط

رئیس کارگروه مناطق آزاد کشور

بازارچه سیف سقز ظرفیت مهمی در راستای اشتغال دارد

رئیس کارگروه مناطق آزاد و بازارچه های مرزی سازمان توسعه تجارت ایران گفت، بازگشایی بازارچه ” سیف” سقز نقش مهمی در رونق اقتصادی منطقه دارد.

به گزارش سایت خبری سقز نیوز، مهناز زین العابدین امروز در نشست با فرماندار سقز و تعدادی از مسئولان این شهرستان افزود: در جلساتی که با حضور وزرای مربوطه برگزار شد، قرار بر این است تا بعضی از بازارچه ها، حذف شوند که  بازارچه سیف سقز  جزو آنها نیست و نخواهد بود.

وی اضافه کرد: نمایندگان مجلس هم با نامه نگاری های زیادی که انجام داده اند، بر بازگشایی مرز سیف اصرار دارند.

زین العابدین با بیان اینکه، ایجاد معبری تحت عنوان معبر کولبری در سقز، غیر قانونی است، استدلال کرد: از طریق معبرهای کولبری، اجناس قاچاق وارد خواهد شد و این امر به اقتصاد و تولید داخلی ضربه خواهد زد.

فرماندار سقز هم با اشاره به جمعیت ۲۴۰ هزار نفری و آمار زیاد بیکاران در این شهرستان، خواستار باز گشایی  مرز سیف و یا ایجاد یک معبر کولبری به صورت موقت شد.

علی اکبر ورمقانی با بیان اینکه، بازارچه سیف جزو بهترین نقاط برای ایجاد اشتغال است  و تعاونی مرز نشینان سقز از لحاظ مالی، جزو پاکترین تعاونی ها در استان است.

هیوا فتحیان، نماینده تعاونی مرز نشینان شهرستان سقز گفت: دولت به جای توزیع کالا توسط این تعاونی ها توزیع عادلانه درآمد را با ورود کالاهای اساسی به داخل کشور انجام دهد.

وی گفت: هم اکنون گمرک با اخذ مالیات و عوارض گمرکی از این تعاونی ها نه تنها باعث درآمد زایی ما نمی شود، بلکه هزینه هایی را نیز بر ما تحمیل می کند که باعث ضرر رساندن به تعاونی مرزنشینان می شود.

فتحیان ادامه داد: مرز سیف سقز در ۷۵ کیلومتری شهر سقز در مسیر مریوان در نزدیک روستای بسطام بخش سرشیو قرار دارد که با فعال کردن این بازارچه خدمات شایانی در جهت ایجاد اشتغال در منطقه خواهد شد.

این بازارچه به دلایل مختلف از سوم اسفند ماه سال ۹۱ تعطیل شده است و کسانی که در آن کار می کردند، امروز به خیل بیکاران اضافه شده اند.

برچسب‌ها

پاسخ دهید