۰

فرهنگی هنری

اولین اقامتگاه بوم‌گردی استان کردستان افتتاح شد

آذر ۲۵, ۱۳۹۶ در ۱:۰۹ بعد از ظهر توسط

اولین اقامتگاه بوم‌گردی استان کردستان افتتاح شد

«خانه بوم‌گردی تیشک» در روستای نمونه گردشگری دولاب به عنوان اولین خانه بوم‌گردی در استان کردستان افتتاح شد.

به گزارش سایت خبری سقز نیوز و به نقل از فارس، اولین خانه بوم‌گردی استان کردستان صبح امروز با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان، جمعی از مدیران حوزه گردشگری و علاقه‌مندان به این حوزه در روستای نمونه گردشگری دولاب افتتاح گردید.

آوات مکاری رئیس گروه توسعه گردشگری و بازاریابی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان در مراسم افتتاح خانه بوم گردی تیشک با بیان اینکه دولاب از مقاصد جدید گردشگری در استان کردستان است، گفت: این روستا به جهت غنای فرهنگی بالا و نیز نزدیکی به مرکز استان کردستان می‌تواند فرصت جذب گردشگران زیادی را داشته باشد.

وی افزود: روستاهای شاخص و گردشگرپذیر در استان کردستان و خصوصا منطقه هورامان به دلیل بافت معماری و نیز فرهنگ‌های خاص موجود سالانه پذیرای گردشگران زیادی هستند.

مکاری با اشاره به اینکه گردشگری شهری با ظرفیت‌های سرمایه‌گذاران و بخش دولتی باید توسعه یابد، بیان کرد: توسعه گردشگری در روستاها و مناطق کم‌جمعیت استان کردستان باید با همت خود مردم منطقه انجام گیرد.

رئیس گروه توسعه گردشگری و بازاریابی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان اظهار داشت: کمترین هزینه در اشتغالزایی حوزه گردشگری صورت می‌گیرد و این در شرایط فعلی اقتصادی استان و خطر مهاجرت روستاییان می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

وی از حمایت‌های دولت برای توسعه بوم‌گردی در استان کردستان خبر داد و گفت: توسعه بوم‌گردی بر اساس حفاظت از محیط زیست و نیز معرفی جاذبه‌های فرهنگی بکر در این مناطق است.

مکاری افزود: تسهیلات بانکی نیز به این منظور پرداخت می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند تا سقف دو میلیارد ریال وام دریافت نمایند.

رئیس گروه توسعه گردشگری و بازاریابی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان از ایجاد سازوکارهای کاربردی برای اعطای پروانه بهره‌برداری به خانه‌های بوم‌گردی در کردستان خبر داد و اظهار داشت: متقاضی ایجاد و احداث اقامتگاه بوم‌گردی باید از لحاظ زیست‌محیطی و فرهنگی دارای سابقه و برنامه‌ریزی فعالیت باشد.

وی بر لزوم حفظ بافت تاریخی روستاهای منطقه هورامان تاکید کرد و گفت: از ظرفیت‌های بوم‌گردی برای توسعه گردشگری روستایی و نیز کمک به تسریع در ثبت جهانی هورامان استفاده خواهیم کرد.

مکاری در پایان حفظ بازی‌های محلی روستاها و فرهنگ‌های خاص در این مناطق را از مهم‌ترین اهداف توسعه بوم‌گردی عنوان کرد. 

برچسب‌ها, , , , ,

پاسخ دهید